”Rüzgar enerjisi ütopik bir fikirden büyük bir endüstriye dönüştü’’

Nordex 30. kuruluş yılını kutladı

8 Ocak 2016

Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex 30. kuruluş yılını Türkiye’deki paydaşları ile de kutladı.

10 Aralık 2015 tarihinde İstanbul’da düzenlenen gala gecesine Nordex CEO’su Lars Bondo Krogsgaard da katıldı.

Krogsgaard konuşmasında Nordex’in ilk türbinini bundan 30 yıl önce Danimarka’da, Boris Becker’in Wimbledon Tenis Turnuvası’nı kazandığı yıl inşa ettiği bilgisini verirken, Becker’ın aradan geçen süre içinde emekli olmasına rağmen Nordex türbinlerinin halen ayakta olduğunu ve çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Nordex CEO’su bu süre içinde rüzgar enerjisinin de ütopik bir fikirden, büyük bir endüstriye dönüştüğünün de altını çizdi.

Nordex’in yolculuğunun uzun ve bazen inişli çıkışlı olduğunu fakat bugüne kadarki en iyi günlerini yaşadığını vurgulayan Krogsgaard, Nordex’in bugün  hiç olmadığı kadar büyük olduğunu, karlılığını artırdığını ve yatırımcılarına yeni katma değerler sağlayabilmek için 2015’te bir başka rüzgar türbini üreticisi olan Acciona Wind Power’ı bünyesine kattığını ifade etti.

Nordex Enerji’yi 2009 yılında İstanbul’da kurduktan sonra ilk olarak yatırımcıların bir kısmının güvenerek projelerini kendilerine teslim ettiğini belirten Nordex CEO’su bu güven üstüne Türkiye’deki faaliyetlerini yıldan yıla geliştiren Nordex’in bugün Türkiye’deki 3 büyük türbin üreticisinden biri olduğunu kaydetti.

Krogsgaard bunu sadece en güçlü ekiplerimizden birini Türkiye’de kurdukları için değil, aynı zamanda 100’den fazla Türk insanını bünyelerinde bulundurdukları için de başarabildiklerinin altını çizdi.

‘’Almanya’dan sonra en fazla satış rakamına Türkiye’de ulaştık’’

Aynı gecede Nordex Türkiye Genel Müdürü İbrahim Özarslan da bir konuşma yaptı.

Özarslan konuşmasında rüzgar projelerinin bir yatırım olarak görülse de her inşa edilen rüzgar projesini şimdiki ve gelecekteki nesiller icin temiz enerji üretmek olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Nordex Türkiye Genel Müdürü Türkiye’deki Nordex türbinlerinin kurulu güçlerinin 1000 MW’ı aştığı bilgisini verirken, Nordex’in 2014’te Almanya’dan sonra en fazla satış rakamına Türkiye’de ulaştığına da vurgu yaptı.