Rüzgar enerjisi sektörünün 2030 hedefi 25 bin MW kurulu güç

TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım yılda en az 1.000 MW yeni rüzgar gücünün devreye alınması gerektiğini söyledi

11 Kasım 2019

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Hakan Yıldırım, ”Rüzgar enerjisi, memleket meselesi” mottosu ile bu yıl sekizinci kez düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK 2019) açılışında yaptığı konuşmada sektördeki yavaşlamaya ve rüzgar enerjisi yatırımlarının yerli sanayi açısından taşıdığı potansiyele dikkat çekti.

TÜREB Başkanı Yıldırım konuşmasında Türkiye’nin 7.600 MW’a ulaşmış olan rüzgar enerjisi kurulu gücünün elektrik üretiminde rüzgarın payının %10 ulaşmasını sağladığını vurgularken, yıllık 1.500 MW’lık kurulu güç artışına ulaşabilmiş olan sektördeki büyüme rakamının 400 MW’a inmesini kabul etmediklerinin de altını çizdi.

Sektör olarak yıllık en az 1.000 MW’lık kurulu güç artışı ile Türkiye’nin rüzgar gücünün 2030’da 25 bin MW’a ulaşmasını, aynı zamanda Türkiye’nin sektörün yalnızca pazarı değil aynı zamanda yerli sanayicileri ile global tedarik zincirinde önemli bir ülke olmayı hedeflediklerini de kaydeden TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Küresel iş birliklerimiz yardımıyla Türkiye’de bir başarı hikayesi çıkarabiliriz. Bunun için yapmamız gerekenler var. İlk olarak piyasanın herkes için öngörülebilir olması gerekiyor. Önümüzdeki 10 yılda ne kadar lisans verileceğini, hangi tip yarışmalar olacağını, 2020 sonrası destek mekanizmasını, alım garantilerini, teşvikleri bilmemiz gerekiyor. Ayrıca, ülke ekonomisine büyük fayda sağlayan rüzgar enerjisi teknolojisinin geliştirilmesi de gerekiyor. İş birliklerimizi güçlendirmeliyiz. Daha fazla katma değer ürettiğimizi ve yerli sanayicimizle global rüzgar endüstrisinin vazgeçilmez parçası olduğumuzu hayal ediyoruz. Biz bu hedef için 7 gün 24 saat çalışmaya hazırız.”