Rusya’da yerli rüzgar türbini üretimi dönemi başlıyor

Vestas ve Siemens-Gamesa ile üretime başlayacak firmalardan biri de Akkuyu NES’i inşa edecek Rosatom olacak

28 Haziran 2017

Rusya’da bu ay başında toplam kurulu güçleri 1,65 GW olacak 43 projeye yatırım izni sağlanması sonrasında ülkede yerli rüzgar türbini üretimi çalışmaları hız kazandı.

2018-2022 yılları arasında devreye alınacak projeler için gerçekleştirilen yarışmanın en önemli şartlarından birisi 2019’dan sonra devreye girecek rüzgar türbinlerinin yüzde 65 oranında yerli üretim ekipmanlar içermesi idi.

Vestas 1.000 GW’lık türbin sağlayacak

Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas tarafından yarışma sonrası yapılan açıklamada, yarışmada 1.000 MW’lık kapasite hakkı kazanan Fortum Energy Forum LLC şirketinin projesinde kullanacağı türbinlerin Vestas tarafından sağlanacağı duyuruldu.

Açıklamada Vestas’ın yarışmadaki yerli üretim şartı dolayısı ile Rusya’da üretime başlayacağı bildirilirken, bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgilerin ise ileriki dönemde açıklık kazandığı zaman paylaşılacağı ifade edildi.

Enel Siemens-Gamesa ile çalışacak

Yarışmada 291 MW’lık iki proje için izin sağlayan İtalyan Enel’in Rusya kolu olan Enel Rusya ise projelerinde kullanacağı türbinleri Siemens Gamesa Yenilenebilir Enerji şirketinden sağlayacağını açıkladı.

Konu ile ilgili Siemens Gamesa tarafından ise henüz bir açıklama yapılmış değil.

Nükleer şirketi Rosatom rüzgar türbini üretecek

Yarışmada bağlı şirketi Otek’in sahip olduğu JSC VetroOGK aracılığı ile 360 MW’lık proje hakkı kazanan Rusya’nın nükleer enerji şirketi Rosatom ise Hollandalı Lagerwey şirketi ile işbirliği yoluna gitti.

Şirket Rusya’da kendi geliştireceği projelerde kullanma ve Rusya’nın komşu pazarlarına satış amaçlı olarak rüzgar türbini üretimine başlayacak.

Bunun için Lagerwey ile lisans anlaşması imzalayan şirket türbin üretim tesislerinin kurulumunda, yerli tedarik zincirinin oluşturulmasında ve çalışanlarının eğitiminde Hollandalı firmadan destek alacak.