RES Anatolia’nın yatırım portföyü 126 GW’ı aştı

Şirket Antalya Küçükköy GES projesinin ön lisansı dolayısı ile bir açıklama yayınladı

10 Şubat 2015

Uluslararası yenilenebilir enerji yatırımcısı RES Group’un Türkiye kolu olan RES Anatolia ilk güneş enerjisi yatırımı için ön lisans sağlaması dolayısı ile bir açıklama yaptı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada RES Anatolia’nın 2013 Haziran ayında EPDK’ya toplam kurulu güçlerinin 205,5 MW olması planlanan 8 ayrı güneş enerjisi projesi için başvuru yaptığı hatırlatıldı.

Açıklamada 29-30 Ocak tarihlerinde TEİAŞ tarafından gerçekleştirilen yarışma sürecinde RES Anatolia’nın 5 projesi için yarıştığı ve Antalya Küçükköy GES projesi için ön lisans almaya hak hazandığı bildirildi. Şirket kalan 3 projesi için de yarışma tarihlerinin açıklanmasını bekliyor.

18,61 MW kurulu güce sahip olacak projenin tamamlandığında yıllık 38 gigavat-saat düzeyinde elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor. Bu rakam TEDAŞ verilerine göre Türkiye’deki ortalama 25 bin meskenin yıllık elektrik tüketimine denk.

Yenilenebilir enerji alanında 32 yıllık geçmişi olan RES Group’un Türkiye kolu olan RES Anatolia 2009 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

Şirket halihazırda sahibi olduğu 48 MW’lık Havza RES projesinin çalışmalarını yürütürken, aynı zamanda STFA ile birlikte yüzde 50-50 ortaklık oranı ile 120 MW’lık Evrencik RES projesini gerçekleştirmekte.

Dünyanın 11 ülkesinde toplamda 10 GW’ı aşkın rüzgar enerjisi yatırımı portföyü bulunanın şirketin aynı zamanda ABD, Kanada, İngiltere ve Fransa’da devreye aldığı güneş elektriği yatırımları bulunmakta.