RES 500 MW’lık deniz üstü rüzgar projesinde

RES’in dahil olduğu konsorsiyum Fransa’nın en büyük rüzgar projelerinden birini gerçekleştirecek

29 Mayıs 2012

Türkiye’de RES Anatolia adı ile faaliyet gösteren, uluslararası yenilenebilir enerji proje geliştiricisi RES’in Fransa ayağı Eole-RES bu ülkede çok önemli bir başarıya imza attı.

Şirket Fransa’nın 2020 yılında deniz üstü rüzgar enerjisi alanında 6.000 MW’lık kurulu güce ulaşma hedefi doğrultusunda düzenlediği ilk tur ihaledeki dört projeden en büyüğü olan 500 MW’lık projeyi dahil olduğu konsorsiyum ile birlikte geliştirmek için ayrıcalıklı haklar elde etti.

RES’in Fransa’nın Saint-Brieuc bölgesinde Iberdrola ve Areva ile geliştireceği projenin 80 kilometre karelik bir alana yayılması ve 5 MW kurulu güce sahip 100 rüzgar türbininden oluşması planlanıyor. Proje ile aynı zamanda türbin üretimi alanında 2.000 kişilik istihdam yaratılması planlanıyor.

Konu hakkında açıklama yapan RES Anatolia Genel Müdürü William Hopkins şunları söyledi; “Bu yeni başarı, RES Grubun mükemmel gelişimini ve operasyon kabiliyetini ispatlamaktadır. 500 MW rüzgar kapasitesine yakın bir kapasite ile 2008 yılının sonlarına doğru Türkiye rüzgar piyasasına ilk girişimizden bu yana projelerimizin geliştirilmesi sırasında bu bilinen uzmanlığımızı Türkiye piyasasına sürekli olarak uyguluyoruz.”

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’ne göre 2010 yılı sonunda kıtada kurulu deniz üstü rüzgar gücü 3 GW iken bu rakam 2020 yılında 40 GW’a ulaşabilecek. Halihazırda İngiltere’nin bu alanda 47 GW, Almanya’nın ise 31 GW’lık projesi bulunmakta.

Türkiye yenilenebilir enerji sektörüne 2008 yılında 500 MW’lık bir portföy ile RES Anatolia Holding A.Ş. olarak giriş yapan şirket halihazırda 11 kişilik bir ekip ile çeşitli aşamalarda bulunan 170 MW’lık rüzgar santrali yatırımına teknik ve mühendislik hizmetleri sunmakta.