Rainbow Warrior İstanbul’da

Greenpeace’in gemisi ‘’Güneşe Yelken Aç’’ kampanyası için yola çıkmıştı

24 Eylül 2016

Bu ayın başında ‘’Güneşe Yelken Aç’’ kampanyası ile Türkiye’ye gelen Greenpeace’in gemisi Rainbow Warrior 3, Türkiye turunun son ayağı olan İstanbul’a demirledi.

Gemi 25 Eylül Pazar gününe kadar Kuruçeşme Cemil Topuzlu parkında güneş enerjisine ilgi duyan herkesin ziyaretine açık olacak.

6 Eylül tarihinde Bodrum limanına demirleyen Rainbow Warrior şimdiye kadar beş ayrı limanda güneş enerjisine yönelik bilgi ve farkındalığı artıracak etkinlikler gerçekleştirdi.

Bu etkinliklerde Greenpeace tarafından ‘’güneş kahramanları’’ olarak adlandırılan ev hanımı Kezban Karaman, imam Cemil Sancar ve çoban Mustafa Kahya Güzelbahçe gibi isimler kişisel güneş enerjisi hikayelerini paylaştılar.

Greenpeace açıklamasında paylaşılan bu hikayelerin bir bölümü şu şekilde;

Kezban Karaman, Sinop, Ev Hanımı

“Ben başarabildiğime göre herkes başarabilir” Sinop’un Gerze Gürsökü Köyü’nde yaşayan Karaman, yeğeninin düğünü için gittiği Almanya’da gördüğü, kendi deyimiyle “ayna gibi parıldayan” güneş panelleri dikkatini çekti. Ne olduklarını sordu. “Biz bunlardan elektrik üretiyor, ihtiyacımızı kullanıyor, fazlasını da devlete satıyoruz” yanıtını aldığında, “Biz neden yapmıyoruz” diye sordu. Sinop’a döner dönmez de kolları sıvadı. Karaman şimdi bahçesindeki güneş panellerinden elektrik üretip, kullanıyor ve ekliyor; “Bugün yarın değil, bitmeyen hazine bu. Değerini bilelim güneşin. Torun torbamızın geleceği için dumanı yok, isi yok, pisi yok.”

Cemil Sancar, Bursa, İmam:

“Güneş bizi dışa bağımlılıktan kurtaracak” Cemil Sancar, Türkiye’deki diğer camilere örnek Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunan Mevlana Camisi’nin imamı… Mevlana Camisi’ni Türkiye’deki diğer on binlerce camiden daha özel kılan tarafı elektriğini güneş panelleri ile üretip, caminin giderlerini de ürettikleri fazla elektriği devlete satarak karşılıyorlar. Caminin elektrik faturalarının yılda 12 bin lirayı bulması camiyi zora sokmaya başlayınca, cami vakfı kolları sıvadı. Şimdi yaz sıcaklarında bile kliması çalışan caminin imamı Sancar, “Güneş, Allah’ın izniyle gökyüzünde bulunduğu müddetçe bizler bu enerji kaynağından sürekli şekilde faydalanacağız” diyor ve herkesi güneş enerjisinden faydalanmaya çağırıyor.

Mustafa Kahya, Güzelbahçe, Çoban

“Dağın başında elektrik yok, güneş var” İzmir’in Güzelbahçe köyünde sarp bir tepede annesi, babası ve eşiyle birlikte yaşayan Mustafa Kahya, geçimini çobanlıkla sağlıyor. Evlerinin konumu nedeniyle elektriksiz bir evde yaşayan aile evlerini bir lüküsle aydınlatıyor, Kahya geceleri keçilerini kontrol etmesi gerektiğinde lüküsle birlikte ağılın yolunu tutuyordu. Fakat bir lüküs ağılı aydınlatmaya yetmiyordu. Kahya, bir gün hayatını değiştirecek güneş panellerini keşfetti. Kahya, “Dağın başındayız elektrik yok, su yok, cereyan getirme imkanı yok. Bizim için en iyi güneş paneli” diyerek ekliyor; “Güneş bitmeyen enerji, kışın havada bulut olsa dahi elektrik üretebiliyoruz. Doğal nimet bu, bitmeyen bir bereket. Bunun değerini bilmek lazım. Bir sefer yaparken para veriyorsun, sonra güneş bedava.”

Kampanya kapsamında bu akşam da bir panel düzenlencek.

Panelde geminin kaptanı Peter Willcox, Güneşe Yelken Aç Kampanyası’nın sorumlusu Duygu Kutluay, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, Uluslararası Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Temiz Enerji Vakfı Başkanı Tülin Keskin birer konuşma yapacaklar.