Porsche tam elektrikli araç üretecek

Şirketin tam elektrikli spor aracı 100 kilometre hıza 3,5 saniyede ulaşabilecek

6 Aralık 2015

Porsche tamamen elektrikli olacak yeni bir araç üreteceğini açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ‘’Mission E’’ adlı konsept araç 2020 yılının sonundan önce yollarda olabilecek.

Tasarımında Porsche 911 modelinin temel alındığı aracın ilk tanıtımı Eylül ayında Frankfurt’ta gerçekleşen uluslararası otomotiv fuarında yapılmıştı.

Şirketin açıklamasında aracın pil kapasitesi konusunda ayrıntılı bilgi verilmez iken özel olarak geliştirilecek 800 voltluk şarj cihazının aracın pilinin kablosuz olarak şarj edilmesini mümkün kılacağı bildirildi.

Bu cihaz aracın pilini 15 dakika içinde yüzde 80’lik doluluk oranına ulaştırabilecek iken, Mission E tam dolu şarj ile 500 kilometrelik yol kat edebilecek.

600 beygir gücünde motora sahip olacak araç 100 kilometre hıza 3,5 saniyede ulaşabilecek.

Alman otomobil üreticisi Wolksvagen’in alt şirketi olan Porsche bu modelin üretimi için Stuttgart-Zuffenhausen’de yer alan fabrikasında 700 milyon avroluk yeni yatırım gerçekleştirecek ve binden fazla yeni istihdam yaratacak.

Reuters’ın konu ile ilgili haberine göre ise şirketin Weissach’de yer alan geliştirme merkezinde yapacağı yatırımlar ile bu model için gerçekleştirilecek toplam yatırım tutarı ise 1 milyar avroyu aşacak.

Elektrikli ilk ‘’Porsche’’ 1898’de üretilmişti

Bununla birlikte bu araç Porsche tarihindeki ilk elektrikli araç olmayacak.

Porsche’un kurucusu Ferdinand Porsche tarafından 1898 yılında geliştirilen Egger-Lohner C.2 Phaeton aracı tamamen elektrik ile çalışan motora sahipti.

Saatte 35 kilometre hıza ulaşabilen araç tam şarj ile 80 kilometre yol kat edebiliyordu.

Ferdinand Porsche henüz 24 yaşında iken, 28 Eylül 1899 tarihinde Berlin’de düzenlenen yarışı bu araç ile birinci olarak kapatmıştı.

Porsche Berlin ile Zehlendorf arasını gidip geri gelmenin gerektiği, yaklaşık 40 kilometrelik yolu, beraberindeki diğer iki yolcu ile birlikte en yakın rakibinden 18 dakika önce bitirmişti. Bu araç aynı zamanda yakıt tüketimi bakımından yarışa katılanlar arasında en verimli motora sahip araç seçilmişti.

Ferdinand Porsche elektrikli araç motorlarını daha da geliştirerek 1900 yılı Paris otomobil fuarında “Lohner-Porsche’’ motorunu tanıtmış, aynı yıl ise bu motoru benzin de kullanacak şekilde ”Lohner-Porsche Mixte” adı ile güncellemişti. Bu hibrid motorun seri üretimine ise 1902 yılında başlanmıştı.