POMEGA ve VARTA arasında kapsamlı işbirliği anlaşması imzalandı

Anlaşma üretimden, yatırımcılara finansman sağlanmasına kadar farklı alanları kapsayacak

9 Mayıs 2024

POMEGA Enerji Depolama Teknolojileri ile 140 yıllık geçmişi ile dünyanın en büyük batarya üreticilerinden VARTA AG arasında iş birliği geliştirilmesine yönelik Mutabakat Anlaşması (MoU) imzalandı.

POMEGA tarafından yapılan açıklamaya göre anlaşma kapsamında VARTA AG’nin enerji depolama kolu VARTA Storage GmbH, halihazırda kullandığı NMC (Nikel-Manganez-Kobalt) teknolojisi yerine POMEGA’nın LFP (Lityum Demir Fosfat) teknolojisine geçiş yapmayı, ayrıca POMEGA’nın ürettiği endüstriyel depolama ürünlerini ve çözümlerini sunan yeni bir segmenti bünyesine katmayı planlıyor.

İki şirket, enerji depolama yatırımcılarına finansman imkanı sağlayabilmek üzere ortak bir girişim şirketi de kuracaklar.

Kurulacak bu girişim ile POMEGA ürünleri kullanılarak geliştirilecek enerji depolama çözümlerinin Avrupa finansmanı ile Balkanlar’a ve Türkiye’ye aktarılması ayrıca, POMEGA ürünleri kullanılacak projeler için Avrupa kaynaklı ihracat kredi fonlarından yararlanma olanağı sağlanması hedefleniyor.

Açıklamada anlaşmanın Türkiye enerji depolama sektörünün geleceğine önemli katkılar sağlayacağına da vurgu yapıldı.

Açıklamaya göre geliştirilen bu işbirliği Türkiye enerji depolama sektöründe yenilikçi çözümlerin geliştirilmesini, teknolojik yeniliklerin teşvik edilmesini ve rekabetin artmasını, böylelikle de müşterilerine daha fazla seçenek sunabilecek enerji depolama sektörünün gelişmesine önemli katkılar sağlayacak.