Polonya’nın ’emisyon’ itirazı kabul edilmedi

AB Genel Mahkemesi, elektrik üretiminin önemli bir kısmını kömürden karşılayan Polonya’nın AB’nin Emisyon Ticaret Sistemi’ne (ETS) yönelik itirazını kabul etmedi.

11 Mart 2013

EurActiv Türkiye

Yüksek mahkeme, Avrupa Birliği’nin 2013’te ücretsiz olarak dağıttığı ‘kirletme izinlerinin’ AB hukukuna uygun olduğu ve Polonya’nın şikayetinin bir temeli bulunmadığı yönünde karar bildirdi.

AB’nin Emisyon Ticaret Sistemi çerçevesinde şirketlere ücretsiz kirletme izinleri dağıtılıyor. Eğer firmaların yol açtığı sera gazı emisyonları bu miktarı geçerse, ETS aracılığıyla yeni izin satın almak mümkün oluyor. Sistemin amacı, şirketleri karbon emisyonlarını azaltacak teknolojilere yatırım yapmaya teşvik etmek.

Enerji ihtiyacının yüzde 90’ını kömürden karşılayan Polonya, dağıtılan kirletme izinlerinin hesaplanma yönteminin AB hukukunu ihlal ettiği ve kendi şirketleri için dezavantaj oluşturduğunu savunuyordu.

Polonya’nın karara itiraz etmesi halinde davayı Avrupa Adalet Divanı’na taşıması gerekecek.

ETS’de kirletme izinlerinin çok düşük fiyatlardan el değiştirmesi ve bu sebeple şirketlere, çevreci teknolojilere yatırım yapmak için teşvik oluşturmaktan uzak kalması üzerine AB, 2013-2015 yılları arasında dağıtılacak 900 milyon ton kirletme iznini askıya almayı planlıyor.