“Plastik Taahhütleri Rehberi” tanıtıldı

Rehber “İş Dünyası Plastik Girişimi” tarafından imzacıları için hazırlandı

2 Ağustos 2020

İş Dünyası Plastik Girişimi (İPG) tarafından 28 Temmuz 2020 günü düzenlenen bir webinar ile SKD Türkiye tarafından hazırlanan “Plastik Taahhütleri Rehberi” tanıtıldı.

SKD Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre rehber şirketlerin plastik kirliliğini azaltma taahhütlerini en etkin şekilde yerine getirebilmeleri için, küresel ağlarla mevcut iş birlikleri ve yapılan araştırma, değerlendirme ile analizlere dayanılarak hazırlandı.

Açıklamaya göre ulusal boyutta bu kapsamda hazırlanan ilk çalışma olma niteliği taşıyan Rehber İPG imzacısı olup taahhüt verecek şirketlerin kullanımına sunulacak.

Türkiye’nin ilk ve tek plastik girişimi olan İPG, 20 Kasım 2019 tarihinde döngüsel plastik ekonomisini gerçekleştirme vizyonuyla Global Compact Türkiye, SKD Türkiye ve TÜSİAD iş birliğiyle 26 şirketin katılımı ile hayata geçmişti.

Girişim özel sektör kuruluşlarının plastik kirliliğini azaltmaya yönelik taahhüt oluşturmalarını teşvik etmek ve taahhütlerini şeffaf bir şekilde yıllık olarak raporlamalarını sağlamayı amaçlıyor ve girişimde yer alan şirketlerin plastik taahhütleri düzenli olarak gözden geçirerek kaydedilen ilerlemeyi her yıl kamuoyu ile paylaşması gerekiyor.

Halihazırda girişime dahil olarak plastik kirliliğini azaltmaya yönelik taahhütlerini açıklayacağını beyan eden şirket sayısı 47’ye ulaşmış durumda.

Bu şirketler alfabetik sırayla şu şekilde;

Abdi İbrahim, Akkök Holding, Allianz Türkiye, Anadolu Efes, Anadolu Grubu, Arçelik, BASF, Bell Şirketler Topluluğu, Borusan, Boyner Holding, Coca Cola İçecek, Danone, Deloitte, Divan, Eczacıbaşı Holding, Elif Plastik, Ford Otosan, Garanti BBVA, IC Holding, IGA, Karel Kalıp, Kibar Holding, Koç Holding, Koçtaş, KPMG Türkiye, LAV, Limak Holding, Migros Grubu, Nestle Waters Türkiye, Organik Kimya, P&G,PepsiCo, Sabancı Holding, Sera Group, Shell, Siemens, Sunar NP, Sütaş, Tat, Tofaş, Turkcell, Unilever, Vodafone, WPP, Yaşar Holding, Yıldız Holding, Zorlu Holding.