Plastik kirliliğine karşı yeni yükümlülükler getirildi

Market ve zincir mağazalar plastik poşet yanında kağıt, file veya bez çanta da sağlamak zorunda olacak

6 Ocak 2022

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar’da güncelleme yaptı.[1]

Yapılan güncelleme ile plastik kirliliği ile mücadele kapsamında market ve zincir mağazalara yeni yükümlülükler getirildi.

Düzenleme ile ile market ve zincir mağazaların müşterilerine plastik poşetlerin yanında kağıt, file veya bez çanta ve benzeri alternatif taşıma araçlarını ücretli veya ücretsiz olarak sunması zorunlu olacak.

Bununla birlikte 1 Ocak 2019 tarihinden beri 25 kuruş olarak uygulanan poşet ücreti ise 2022 yılında değişmeden kalacak.

Aynı düzenlemede geçtiğimiz yıl yapılan güncelleme ile satış noktalarına açık satılan gıdalar için plastik poşetlerin yanı sıra kağıt/karton türevi torbalar bulundurmak ve müşteri talebi olması durumunda bunları karşılama zorunluluğu getirilmişti.

2019 yılında yürürlüğe giren ücretli plastik poşet uygulaması ile kişi başı plastik poşet kullanımının 31.12.2019’a kadar 90 adede, 31.12.2025’e kadar da 40 adede indirilmesi hedefleniyor.

 


[1] Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar