Plastik kapak toplama kampanyası hız kazanacak

Omurilik felçileri için TOFD, Ekvator Enerji ve İDO işbirliği ile Bir Kapakla İz Bırak Sosyal Sorumluluk Projesi başlatıldı

12 Aralık 2023

Yenilenebilir enerji yatırımcısı Ekvator Enerji engelli bireylerin tekerlekli sandalyeler aracılığıyla başta sosyal hayata katılmalarına, devamında da eğitim, kültürel ve mesleki alanlarda var olmalarına katkı sağlamak amacıyla başlatılan Bir Kapakla İz Bırak Sosyal Sorumluluk Projesi ‘ne destek sağlayacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, tüm Türkiye’yi kapsayacak Bir Kapakla İz Bırak Sosyal Sorumluluk Projesi Ekvator Enerji, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ve İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) işbirliği ile yürütülecek.

Proje kapsamında ilk etapta Türkiye’nin 81 ilindeki gönüllü iş yeri, ofis, fabrika, alışveriş merkezi, hastane, okul gibi 1.250 noktasında konumlandırılacak kapak toplama kutuları ile plastik kapaklar toplanmaya başlayacak ve 13 yıldan beri sürdürülen proje ivme kazanmış olacak.

“500 kg kapak bir tekerlekli sandalyeye dönüşüyor”

TOFD tarafından 2011 yılından beri sürdürülen kampanya kapsamında su şişesi, damacana, meşrubat, yoğurt ve sıvı deterjan kapağı gibi her renk ve çeşitteki plastik kapak gönüllüler tarafından toplanıyor.

Toplananan bu kapakların ağırlığı 500 kilograma ulaştığında 1 manuel tekerlekli sandalye, 4,5 tona ulaştığında ise 1 akülü tekerlekli sandalye ihtiyaç sahibi bireylere ulaştırılıyor.

Bu sayede engelli bireylerin sosyal hayata dahil olması ile birlikte daha yaşanılabilir bir dünya mottosuna katkı sağlama amaçlı olarak plastik atıkların da geri dönüştürülmesi sağlanıyor.

“Kampanyanın bittiğini düşünen herkes tekrardan harekete geçecek”

Projeye yönelik protokol Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) Genel Merkezi’nde TOFD Genel Başkanı Semra Çetinkaya, Genel Başkan Yardımcısı Fatih Sınav, Ekvator Enerji Pazarlama ve İş Geliştirme Yönetmeni Arda Tunca, İDO Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Filiz Şafak’ın katılımıyla 20 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirilen törenle imzalandı.

İmza töreninde konuşan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Semra Çetinkaya projeyle ilgili olarak şunları kaydetti;

Hem çevreyi atıklardan korumak hem de topluma farkındalık kazandırmak adına yıllardır özverili ile sürdürdüğümüz plastik kapak projemizin yarattığı etki ve farkındalık bizi mutlu ediyor. Ekvator Enerji ve İDO ile yaptığımız bu anlaşma sayesinde kampanyanın bittiğini düşünen herkes tekrardan harekete geçecek ve plastik kapakları toplamaya devam edecektir. Plastik kapaklar sayesinde yüzlerce engelli birey arkadaşımıza sağlanan medikal malzeme desteği sayesinde birçok arkadaşımız sosyal hayata dahil oldu. Daha fazla hayata dokunabilmek için tekrardan desteklerinizi bekliyoruz. Ekvator Enerji ve İDO’ya desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.