Petrol Devi Güneş Pili Projesini Destekliyor

Fransız Petrol Devi Total’in MIT’de güneş pili gelişitirilmesine yönelik bir çalışmaya 4 Milyon Dolar kaynak ayırdığı açıklandı

19 Kasım 2009

Yenilenebilir enerjilerin yaygınlaşması yönündeki ciddi engellerden biri olan üretilien enerjinin depolanması alanındaki sıkıntıları aşmak yönünde yeni bir çalışmanın yapıldığı açıklandı.

Amerikan MIT Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada Fransız petrol devi Total’ın üniversite bünyesinde faaliyet gösteren “MIT Enerji İnsiyatifi” ile güneş enerjisi pilleri üretmeye yönelik yapacağı araştırmalar için bir anlaşma imzaladığı duyuruldu.

MIT Enerji İnsiyatifi dahilinde yürütülecek çalışmada güneş panelleri tarafından üretilen enerjinin uzun süre depolanmasına yönelik ucuz maliyetli bir çözüm üzerinde çalışılacağı belirtiliyor. İlgili anlaşma gereğince Total firması kuruluşa 4 milyon dolarlık finansal katkı sağlayacak.

MIT Enerji İnsiyatifi programı yöneticisi Ernest Moinz yaptığı açıklamada Total’in desteğinin pil teknolojileri geliştirmeye yönelik alanda kurumları için ciddi bir “oyun değiştirici” olma potansiyeli yarattığını belirtti.

Ayrıca bir başka MIT üyesi Prof.Daniel Nocera yakınlarda yayınladığı bir çalışmasında kişisel ölçekte yapılan güneş enerjisi üretimlerinde üretilen enerjinin depolanmasında verimliliği önemli anlamda artırıcı yeni bir yaklaşımdan bahsediyor. Prof. Nocera’nın Amerikan Kimya Derneği tarafından yayınlanan “Inorganic Chemistry” Dergisinde yayınlanan “Chemistry of Personalized Solar Energy” başlıklı makalesini buradan edinebilirsiniz.

2006 yılında kurulmuş olan MIT Enerji İnsiyatifi geleceğin enerji ihtiyaçlarına ve koşullarına cevap verebilecek uygun çözümler bulmak için çalışıyor ve Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’lu 40 ayrı şirket ile kurum tarafından desteklenmekte.