Pekin kömürsüzlük hedefine ilerliyor

Çin’in başkentindeki kömür tüketiminin gerilemekte olduğu bildirildi

19 Ağustos 2014

Çin’in başkenti Pekin’deki kömür tüketiminin önemli oranda gerilediği bildirildi.

Çin’in resmi haber ajansı Şinhua’nın bildirdiğine göre 2014’ün ilk yarısında Pekin’de gerçekleşen kömür tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında geriledi.

Çin yönetimi Pekin’deki hava kirliliğinin özellikle kış aylarında insan yaşamını tehdit edecek seviyeye yükselmesi nedeni ile şehirdeki hava kirliliğini azaltacak önlemler almaya başlamıştı. Kömür tüketiminin azaltılması ise alınan bu önlemler arasında en önemli paya sahip bulunuyordu.

Pekin şehir yönetimi tarafından bu ay başında yapılan bir açıklamada ise şehirdeki kömür tüketimini 6 yıl içinde sıfıra indirmenin hedeflendiği bildirilmişti.

Açıklamada 2013’te 19 milyon ton olan Pekin’in yıllık kömür tüketiminin 2014’te 16,4 milyon tona, 2017’de 10 milyon tona indirilmesinin hedeflendiği, 2020’de ise şehirde kömür kullanımının yasaklanacağı kaydedilmişti.

Yılın ilk yarısında sağlanan 1,3 milyon tonluk tasarruf ise 2,6 milyon tonluk yıllık hedefe ulaşılmasında çok önemli katkı sağlayacak.

Bununla birlikte Pekin şehir yönetiminin Çevre Birimi tarafından yapılan açıklamada ise gerekli standartları sağlamadığı gerekçesi ile trafikten çekilen 176.000 araç sayesinde de aynı dönemde şehirdeki sülfür dioksit salımlarının yüzde 5,43 oranında gerilemesinin sağlandığı bildirildi.

Kömür Pekin’in enerji ihtiyacının dörtte birini karşılarken, hava kirliliğinde ise yüzde 22 pay sahibi.

Hava kirliliğinin Pekin dışında Çin’in özellikle sanayi kentlerinde giderek büyüyen bir tehdit haline gelmesi de ülke yönetiminin Mayıs ayında ülke çapında önemli kararlar almasına neden olmuştu.

Kömür tüketiminin hızla artmakta olduğu ülkede, bu artışın hızını yavaşlatmak için ülkenin yenilenebilir enerji ve nükleer enerji alanlardaki kurulu güçlerin önemli oranda artırılması ile doğal gaz ve kaya gazı aramalarının artırılması gibi alanlarda önemli hedefler getirilmişti.

Bununla birlikte Çin’in 2015-2020 yılları arasındaki kalkınma hedeflerini ortaya koyacak yeni beş yıllık kalkınma planında da ülkedeki kömür üretim ve tüketimine yönelik politikaların önemli oranda yer bulması bekleniyor. Çin’in kömür tüketimi özellikle yüzyılın başından beri çok hızlı artış göstermekte.