Paris Anlaşması’nda onay sayısı 169 oldu

Ekim’de üç ülke daha anlaşmayı onayladı

31 Ekim 2017

2015 yılının Aralık ayında kabul edilen Paris İklim Anlaşması’nı onaylayan taraf sayısı 169’a çıktı.

Ekim ayında İsviçre, Çekya ve Nikaragua’nın da anlaşmayı ulusal meclislerinde onaylaması ile anlaşmayı onaylamamış ülke sayısı 27’ye geriledi.

Türkiye’nin de dahil olduğu bu gruptaki diğer ülkeler ise Angola, Burundi, Kolombiya, Kongo, Ekvator Ginesi, Eritre, Gine-Bissau, İran, Irak, Kuveyt, Kırgızistan, Lübnan, Liberya, Libya, Karadağ, Mozambik, Umman, Rusya, San Marino, Güney Sudan, Surinam, Makedonya, Trinidad ve Tobago, Tanzanya, Özbekistan ve Yemen.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayında Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenen G20 toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gelişmekte olan ülke olarak kabul edilmedikçe Paris Anlaşması’nı imzalamayacağını söylemişti.

Anlaşma 2016 Ekim ayında yürürlüğe girmişti

Paris İklim Anlaşması 2015’in Aralık ayında, Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşen COP21 zirvesinde kabul edilmişti.

İnsanlık tarihinin en geniş katılımlı mutabakat metni ünvanına sahip anlaşma, 2016’nın Ekim ayında, anlaşmayı ulusal meclislerinde onaylayan ülke sayısının 72’ye ve bu ülkelerin küresel sera gazı
emisyonlarındaki payının yüzde 56,75’e ulaşması ile bu tarihten 30 gün sonra resmi olarak yürürlüğe girmişti.

Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için, küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 55’inden sorumlu, 55 ülkenin ulusal meclisleri tarafından onaylanması gerekiyordu.