“Paris Anlaşması ve Yeşil Mutabakatı gündemimize aldık”

Dokuz bakanın katılımı ile İklim Değişikliği Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi

8 Nisan 2021

Türkiye’nin iklim değişikliği alanındaki çalışmalarını istişare etmek üzere 6 Nisan 2021 günü üst düzey bir toplantı gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ev sahipliğinde, İlbank Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen İklim Değişikliği Koordinasyon Toplantısı‘na toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ve ilgili bürokratlar katıldı.

Bakan Kurum toplantının açılışında yaptığı konuşmada iklim değişikliğinin tüm sektörleri derinden etkileyen kalkınma, sağlık, sağlık, tarım, hayvancılık, su, enerji ve ulaşım meselesi haline geldiğini ve Kovid-19 sonrası dünyanın en önemli gündem maddesinin iklim değişikliği ile mücadele olacağını kaydetti.

Kurum Türkiye’nin Paris Anlaşması’nın gereklerini ve anlaşma kapsamında üzerine düşen her şeyi fiilen yaptığını savunurken birçok ülkede olmayan İklim Kanunu’na ilişkin hazırlık yaptıklarını, bu çerçevede Paris Alaşması’nın zorunlu kılmadığı süreci ilgili bakanlıkların görüşü ile zorunlu hale getirdiklerini kaydetti.

Kurum sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Katıldığımız tüm uluslararası platformlarda birçok ülke, iklim değişikliği kapsamında yaptığımız çalışmalardan örnekler veriyor. Biz, bu çalışmaları ve yatırımları herhangi bir sözleşmenin, anlaşmanın müeyyidesi olduğu için değil, ülkemizin ihtiyacı olduğundan dolayı gerçekleştiriyoruz. Bugünkü koordinasyon toplantımızla bundan sonraki süreci ele alacağız. Kıymetli bakanlarımızın görüşleri çerçevesinde, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele konusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve İklim Başmüzakerecisi Mehmet Emin Birpınar Türkiye’nin uluslararası iklim müzakerelerindeki pozisyonu, Paris Anlaşması, Avrupa Yeşil Mutabakatı, Dünya Bankası Mutabakatı Zaptı ve Türkiye’nin seçenekleri konularında sunum yaptı.