”Paris Anlaşması için iki temel kırmızı çizgimiz var”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Paris Anlaşması için müzakerelerin sürdüğünü söyledi

11 Ekim 2018

İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu toplantısı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başkanlığında ilgili Bakanlıkların Bakan Yardımcılarının katılımıyla yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan 8 Ekim 2011 tarihli açıklamaya göre Bakan Kurum toplantıda Paris Anlaşması’nın önemine vurgu yaparken, Türkiye’nin bu anlaşma kapsamında istenilen konumda olmadığını, bunun için çalışmaların ve müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

”İki temel kırmızı çizgimiz var”

Türkiye’nin Aralık ayında Polonya’da gerçekleştirilecek COP24 zirvesinden sonra gözlemci statüsünde olacağını vurgulayan Bakan Kurum şunları kaydetti;

“Türkiye’nin iklim değişikliği müzakerelerinde ve Paris Anlaşması kapsamında önem atfettiği iki temel kırmızı çizgisi mevcuttur. Bunlardan birincisi Paris Anlaşması kapsamında finansal ve teknolojik desteklere erişiminin sağlanmasıdır. İkincisi ise, Türkiye’nin Paris Anlaşması ile gelişmiş ülkelere getirilen ekonomi genelinde mutlak emisyon azaltımına dair hükümden hariç tutulmasıdır.”

”İklim yerel düzeyde de değerlendirilmeli”

Açıklamaya göre Bakan Murat Kurum toplantıda iklim değişikliği konusunun Paris Anlaşması’nın yanı sıra yerel düzeyde de değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparken, sahada yapılan incelemelerde bu konuda yeni kararlar alınması gerektiğini gözlemlediklerini söyledi. Kurum sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Örneğin Karadeniz’deki seller, taşkınlar, yağışların artması, metrekareye düşmesi gereken yağışın bir anda daha da artması. Şehirlerin alt yapılarına ciddi zararlar veriyor. Bugün daha düşük maliyetli yapılabilecek işleri ilerleyen dönemlerde birkaç kat fazla para harcasanız da yapamıyorsunuz. Bu durumda daha önce yapılan çalışmalar harcanan paralar da boşa gidebiliyor. Dolayısıyla İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu’nun da bu süreçle ilgili bir eylem planı çıkarması gerekiyor. Gelişmekte olan ülke olarak yapmamız gereken sahada eksiklikleri tespit edip koordinasyon ve planlama içinde çalışmalıyız.”

Türkiye anlaşmayı onaylamayan son 16 ülke arasında

2015 Aralık ayında 195 tarafın kabul ettiği Paris İklim Anlaşması 5 Ekim 2016’da, anlaşmayı ulusal meclislerinde onaylayan ülke sayısının 72’ye, bu ülkelerin küresel sera gazı emisyonlarındaki payının ise yüzde 56,75’e ulaşması ile bu tarihten 30 gün sonra, 4 Kasım 2016‘da resmi olarak yürürlüğe girmişti.

Anlaşmanın ulusal meclisleri tarafından onaylanmadığı ülke sayısı ise geçtiğimiz ay 16’ya gerilemişti.

Türkiye’nin de dahil olduğu bu gruptaki diğer ülkeler ise Angola, Ekvator Ginesi, Eritre, Gine-Bissau, Güney Sudan, Irak, İran, Kırgızistan, Lübnan, Libya, Özbekistan, Rusya, Surinam, Umman ve Yemen.