Panama plastik torba kullanımını yasakladı

Yasak uygulayan ülke sayısı 60’ın üzerine çıktı

22 Temmuz 2019

Tek kullanımlık plastik torba kullanımına geniş ölçüde yasak getiren ülkeler arasına Panama’da katıldı.

20 Temmuz 2019 günü yürürlüğe giren düzenleme ile ülkedeki marketler ve mağazaların müşterilerine tek kullanımlık plastik torba kullandırmaları yasaklandı. Yalnızca et ürünlerini için kullanılanlar ile çöp torbaları için istisna yapılacak olan düzenlemenin aksine davrananlara ise cezai müeyyide uygulanacak.

2018 yılında kabul edilen yasal düzenleme toptan ürün satanlar işletmeler için ise 2020 başında geçerli olacak.

Panama Çevre Bakanı Milciades Concepcion gelişme hakkında düzenlenen basın toplantısında Panama’da kişi başı ortalama günlük atık üretiminin 1 kilogram olduğunu ve ülkenin bu alanda Latin Amerika ülkeleri arasında ikinci sırada geldiğini söyledi.

Konuşmasında düzenlemenin Panamalıların ekosistemi etkileyen her türlü atık konusundaki farkındalığının artmasına katkı sağlayacağını ifade eden Concepcion, tekrar kullanılan çantalar kullanılması ile toplum sağlığına, ülke ekonomisine ve çevreye katkı sağlanabileceğine vurgu yaptı.

Düzenlemenin Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında yer alan sorumlu tüketim ve deniz yaşamına katkı sağlama hedefleri ile de uyumlu olduğu ve bu hedeflere katkı sağlayacağı da Panama Çevre Bakanı’nın sözleri arasında yer aldı.