PAGEV MORE projesi için EuPC ile işbirliği protokolü imzaladı

Projenin katkısı ile 2025’te Avrupa’da 10 milyon ton geri dönüştürülmüş polimer kullanılabilmesi hedefleniyor

4 Şubat 2020

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Avrupa Birliği Plastik Mamül Üreticileri Birliği (EuPC) tarafından geliştirilen ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen MORE (Avrupa için Geri Dönüşüm Kayıtlarını İzleme Monitoring Recyclates for Europe) Projesi’nin [1] Türkiye paydaşı seçildi.

İşbirliğine yönelik protokol PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ve EuPC Genel Müdürü Alexander Dangis arasında 3 Aralık 2019 tarihinde imzalandı.

MORE projesi Avrupa’da 50 bini aşkın firmanın oluşturduğu plastik mamul üretimi sektörünü temsil eden Avrupa Plastik Mamül Üreticileri Birliği (EuPC) tarafından, üye kuruluşlarının iş birliğiyle Avrupa Komisyonu’nun 2025 itibariyle yılda 10 milyon ton geri dönüştürülmüş polimer kullanılması hedefine destek vermek amacıyla geliştirildi.

Proje kapsamında toplanan konsolide veriler sadece Avrupa ve ülke düzeyinde geri dönüştürülmüş polimer kullanımına ilişkin raporların oluşturulmasında kullanılacak.

PAGEV tarafından yapılan açıklamada PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun şu değerlendirmesi paylaşıldı;

“PAGEV olarak dünya genelinde sektörümüz ile ilgili tüm gelişmeleri ve trendleri yakından takip ediyoruz. Son yılların en önemli gündem maddelerinden biri olan geri dönüşüm her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. PAGEV hem sektör hem toplum genelinde geri dönüşümü daha konuşulur ve uygulanır hale getirmek için çalışmalar yürütüyor. Bu doğrultuda Gönüllü Taahhütler için MORE (Monitoring Recyclates for Europe) Projesi’nin Türkiye paydaşı olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. MORE ile ülkemizde geri dönüştürülmüş hammadde kullanımını artırmayı ve geri dönüştürülmüş hammadde miktarını kayıt altına almayı amaçlıyoruz. Ayrıca uluslararası bir platform olan MORE’u kullanan firmalarımız AB’deki bir çok global gıda, deterjan, kozmetik gibi firmalara ihracatta da avantaj sağlayacak ve rekabet üstünlüğü kazanacak.”

 


[1] MORE

[2] PAGEV More Projesi Bilgi Sayfası