Özaltın Beyhan-1 HES projesinde Alstom ile çalışacak

Beyhan-1 HES’nin elektrik ve otomasyon sistemleri ile çevre ünitesini  Alstom yapacak 

3 Mayıs 2012

Özaltın Holding’in iştiraki olan Kalehan Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. şirketinin Beyhan-1 HES projesinin tüm elektrik ve otomasyon sistemleri ile çevre ünitesinin tedariki için Alstom ile çalışacağı açıklandı.

Alstom’dan yaplan açıklamada çalışmaya yönelik sözleşmenin imzalandığı ve işin tamamını üstlenen konsorsiyum içinde Alstom’un payının yaklaşık olarak 35 milyon avro olduğu bildirildi.

Elazığ yakınlarında yer alan Beyhan-1 HES; Kalehan Enerji’nin Murat Nehri’nde planladığı dört hidroelektrik santral projesinin ilki olup yaklaşık 600 MW kurulu güce sahip olacak. Türkiye’nin  en büyük hidroelektrik  projelerinden biri olan ve 2015 yılı ortasında işletmeye alınması planlan santral, ülkenin  gelecekteki enerji arzına önemli bir katkıda bulunacak.

Sözleşme koşulları çerçevesinde Alstom; 32 MW kapasiteli çevresel türbin-generatör ünitesi, güç transformatörleri, 380 kV şalt sahası, orta ve alçak gerilim sistemleri, elektrik koruma ve tam otomasyon sistemini temin edecek.

Alstom Türkiye Ülke Başkanı Adil Tekin, “Alstom bu sözleşmeyle Türkiye’deki pazar payını ve ülkenin hidroelektrik endüstrisindeki lider konumunu güçlendirmiştir. Bu sözleşme aynı zamanda, Türkiye’nin enerji endüstrisinin gelişiminde önemli bir rol oynamaya devam edeceğimizin de bir kanıtıdır” dedi.

60 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de varlığını sürdüren Alstom, Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrali olan 2,405 MW kurulu kapasiteye sahip Atatürk Barajı dahil olmak üzere, Türkiye’nin kurulu enerji üretim kapasitesinin %50’sinden fazlası için ana ekipmanları tedarik etti.