Örnek Köy projesi ile elektrik kaçağı sıfıra düştü

Projenin pilot uygulaması Dicle EDAŞ tarafından Diyarbakır’da gerçekleştirildi

16 Haziran 2015

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. şirketi tarafından başlatılan Örnek Köy Projesi’nin pilot uygulamasında önemli sonuçlar alındığı bildirildi.

Şirketin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre köylerde elektrik kullanımının tamamının kayıt altına alınması hedefi ile geliştirilen projenin ilk olarak Diyarbakır’a bağlı 49 haneli ve yaklaşık 500 nüfuslu Gözeli köyünde uygulamaya geçirildi.

Açıklamaya göre bu yılın Şubat ayında başlatılan çalışmalar kapsamında köydeki eski demir ve ahşap direkler sökülürken, bunların yerlerine 12 metrelik beton direkler yerleştirildi, köyün trafosu yenilendi, evlerin içerisinde bulunan elektrik sayaçları sökülerek, OSOS adı verilen uzaktan okuma sistemleri içeren direk üzeri panolara yerleştirildi.

Aynı zamanda direkler arasına gerili olan eski kablolar söküldü ve bunların yerine, rüzgarlı havalarda birbirine temas edince elektrik kesintisine yol açmayan, kıvılcım çıkararak tarla yangınlarına neden olmayacak özel alaşımlı kablolar gerildi, köy meydanı ile köydeki tüm sokaklar ise yeni takılan sokak lambaları ile aydınlatıldı.

Toplamda iki ay süren ve 121 bin TL’ye mal olan yatırımlar köyde kaçak elektrik kullanımını sona erdirirken aynı zamanda köye sağlanan elektrik hizmet kalitesinin de yükselmesini sağladı.

Açıklamada görüşleri yer alan Gözeli köyü muhtarı Ahmet Bakan şunları kaydetti;

‘’Köyümüzde zaten herkes kullandığı elektriğin parasını ödüyordu. Kaçak pek yoktu. Biz de DEDAŞ’ın Örnek Köy Projesini uygulama teklifini kabul ettik. Eskiden rüzgarlı, fırtınalı havalarda ya da yazın sulama zamanı elektriklerimiz kesilirken, bu sistem kurulduktan sonra tek bir defa bile elektriklerimiz kesilmedi. Bırakın elektrik kesilmesini voltaj dahi düşmüyor. Kaçak diye bir şey de artık kalmadı. Sayaçlar uzaktan okunduğu için DEDAŞ görevlileri bile artık gelmiyor. Bu sayede köy halkı olarak hem biz rahatladık, hem DEDAŞ rahatladı. Allah DEDAŞ’tan razı olsun. Diğer köylerin de bu projeye dahil olmalarını istiyorum.’’

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin hizmet verdiği Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde kaçak elektrik kullanımı yüzde 75 düzeyinde bulunuyor.