Orman yangınlarına karşı ilk ”mobil” uygulama başlatıldı

Vodafone Türkiye, Türkiye’nin ilk Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi’ni kurdu. 

20 Eylül 2012

Vodafone Türkiye, Türkiye’nin ilk Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi’ni kurdu.

Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamada çalışmanın EGE Orman Vakfı ile işbirliği ile 65 hektarlık alandaki 70 bin ağaçlık Bakioğlu Ormanı’nda başlatıldığı belirtildi.

Sistem orman alanına yerleştirilmiş olan sensörler ile kurulan ağ sayesinde saniyelerle ifade edilecek bir süre içinde uyarı vermeye dayanıyor. Düzenli olarak orman alanındaki nem, CO2, ısı vb. bulguları değerlendiren cihaz, verilerde normalin üzerinde bir durum ortaya çıkması halinde uyarı sistemini devreye sokuyor.

Cihazın temel özellikleri arasında veri tabanı kaydı, acil durumları SMS ile gönderme, GPS koordinatı ile bildirim, CO2 ve ısı gibi farklı değerleri tanımlaması yer alıyor.  Sistem cihaz üzerindeki ısı ve CO2 sensörleri yardımıyla yangın algısını en yakınındaki birimlere koordinat bilgisi ile birlikte aktarıyor. Yangın algısı birimler arasında SMS ile gelen alarm kodu ile dağılıyor ve GSM şebekesi üzerinden operatöre aktarıyor. Operatör düzeneği alarm durumları için önceden tanımlanmış senaryoya göre hareket ediyor. SMS, siren, e-posta, telefonla arama gibi farklı yöntemlerle ilgili birimlere bilgi veriliyor.

Ek sensörlerin desteği ile sistem ormanları başka tehlikelerden de koruyabiliyor. Örneğin kaçak kesim, nakletme, işgal, usulsüz açma, izinsiz otlatma gibi orman suçları hakkında hızla bilgi sahibi olmak ve önlem almak mümkün oluyor. Ayrıca yine ek sensörler yardımı ile nem, iklim koşulları, yağmur, rüzgâr, orman örtme derecesi gibi istatistiki veriler toplanabiliyor.

Konu hakkında açıklama yapan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, mobil iletişim teknolojilerinin gündelik hayat ve toplum ihtiyaçları üzerinde somut faydalar sunmasına olanak sağlayan M2M yani makineler arası iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasına paralel olarak, günümüzde her işin başına bir “m”-mobil kısaltmasının eklendiğini belirtirken, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Ülkemizde sürdürülebilir kalkınmanın sadece ticari yatırımlarla olmayacağının bilinciyle ticari ve sosyal yatırımlarımızı bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Dünyanın önemli sorunlarından biri olan ormanların korunması ve geliştirilmesi konusundaki çalışmalarımızı çifte sorumluluk anlayışımızın ve “Yeşile Saygılı Kırmızı” vizyonumuzun uzantısı olarak görüyoruz.

Vodafone Türkiye olarak ülkemizin akciğeri olan orman ekosistemine katkıda bulunabilmek üzere; Çeşme – Ildır’da Vodafone İzmir Ormanı’nın ilk 10 bin fidanını dikmeye başladık. Eş zamanlı olarak, Bakioğlu Ormanı’nda orman ekosisteminin sürdürülebilirliğine önemli katkı sağlayacak Orman Yangını Erken Uyarı Sistemi’ni devreye soktuk.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, geçtiğimiz günlerde yangının çıktığı ilk 15–20 dakikanın çok önemli olduğuna dikkat çekmiş ve orman yangınlarıyla mücadelede Türkiye’nin Akdeniz ülkeleri arasındaki lider konumunu, teknolojiyi en iyi şekilde kullanmasına bağlamıştı. Bugün pilot uygulamasına başlayacağımız Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi de bu kapsamda, tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılabilecek yenilikçi bir teknolojidir. Orman yangınlarının önlenmesinde büyük önem taşıyan erken uyarı mekanizmasına mobil teknolojiler konusunda sahip olduğumuz yetkinlikle, Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi ile katkı sağlamaktan ve projemizi 17 yılda 8 milyon ağaç dikerek ülkemizin doğasına katkıda bulunan Ege Orman Vakfı işbirliği ile gerçekleştirmekten dolayı mutluluk duyuyoruz.”

Ege Orman Vakfı Başkanı Cem Bakioğlu ise iklim değişikliğine çözüm sunan ormanlaştırma projelerinde kırsal kalkınmaya önem verdiklerini ve  çevre sorunlarının çözümüne sürdürülebilir bir yaklaşımla katkıda bulunduklarını belirterek şunları söyledi:

“Karalar üzerinde yaşayan türlerin yarıdan fazlasına yaşanabilir bir ortam sunan, atmosferdeki karbon dengesini düzenleyen ormanlar, küresel ısınmanın yavaşlatılmasına da olanak sağlamaktadır. Ancak, iklim değişikliği ile birlikte uzun süreli bölgesel kuraklıklar ve sıcak hava dalgalarıyla bağlantılı olarak daha yüksek sıcaklıkların, orman yangınlarının daha sık, geniş alanlı ve şiddetli olmasına yol açacağı ortadadır.

Yangına erken müdahale imkanı sağlayan orman yangını erken uyarı sistemi orman varlığımızın korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Kurumsal sosyal sorumluluk bilinciyle Vodafone’un Ege Orman Vakfı çözüm ortaklığında yaptığı her iki proje de; orman alanlarının çoğaltılmasına yönelik ağaçlandırma yapılması ve erken uyarı ile bu alanların yangından korunmasını sağlaması, ormanların sürdürebilirliği ve gelecek kuşaklara bırakılması anlamında çok değerlidir.

Bakioğlu Ormanı kurulduğundan bu yana 5 kez yangın tehlikesi geçirmiş ve bu yangınlarda yerine yenileri Ege Orman Vakfı tarafından dikilen 5 bin ağaç yanmıştır. Havaalanını çevreleyen orman Doğu yönünde tren yoluna, Batı yönünde ise karayoluna bitişiktir. Çevreden geçenlerin dikkatsizliği ya da ihmali yangın riski oluşturmaktadır. Bu açıdan sahanın; telemetri sistemi Vodafone şebekesi üzerinden düşük tüketimli ve yıllarca çalışan güneş enerjili bir sistemle korunuyor olması ormanın sürdürülebilirliğini sağlayacaktır.

Orman Yangını Erken Uyarı Telemetri Sistemi’nin, orman yangın gözetleme kulelerinin görmediği kör noktalardaki değerli orman alanları, kent ormanları, belediye ormanları, askeri alanlardaki orman alanları, Selçuk – Meryem Ana gibi turizm değeri yüksek olan orman alanlarının, Milli Parklar ve tabiatı koruma alanlarında daha da önem kazanarak yaygınlaşacağını umuyorum.”