Orman Bakanlığı düzenlemeleri rüzgar yatırımlarını tehdit ediyor

TÜREB Başkanı Ataseven gündemdeki iki yasal düzenlemenin rüzgar enerjisi yatırımlarının hızının kesilmesine neden olacağını söyledi

16 Eylül 2013

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından Orman mevzuatında gerçekleşmesi gündemde olan değişikliklerin rüzgar enerjisi yatırımlarına etkisi konusunda bir toplantı düzenleneceği açıklandı.

TÜREB tarafından bu hafta gerçekleştirmesi planlanan toplantının konusu Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yayınlamaya hazırlandığı, Orman Kanununun 17/3 ve 18. Maddeleri ile ilgili uygulama yönetmeliği ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayınlanması için gönderilen tebliğ olacak. Toplantıda sektör temsilcilerinin yanısıra TEİAŞ, Enerji Bakanlığı, YEGM, Orman Bakanlığı ve EPDK’dan da katılımcıların bir araya gelmesi planlanıyor.

TÜREB’in açıklamasına göre Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik ormanlık alanlarda gerçekleştirilecek rüzgar enerjisi santrali projelerinin yatırım maliyetini önemli ölçüde artmasına neden olacak. TÜREB tarafından verilen bilgilere göre düzenleme Türkiye’nin rüzgar enerjisi bakımından en elverişli bölgelerinden olan İstanbul, İzmir veya Balıkesir’de, 100 hektarlık ormanlık alanın kiralanarak kurulacak olan 50 MW’lık bir RES projesinin yıllık ağaçlandırma ödemesinin 500 bin TL’den 12 milyon TL’ye çıkmasına neden olacak. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan tebliğ ise Gelibolu ile İstanbul bölgelerinin rüzgar enerjisi yatırımlarına kapanmasına neden olacak.

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven konu hakkındaki değerlendirmesinde, Türkiye’nin 2023 yılı hedefinin elektrik üretimini yüzde 30 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlama hedefi olduğunu hatırlatırken, rüzgar enerjisi yatırımlarını durma noktasına getirecek düzenlemeler yapılmasını anlamlandıramadıklarını ifade etti.
Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik taslağında belirtilen orman bedellerinin arttırılmasını yenilebilir enerji kanunu ile verilen teşviğin ve meclis iradesinin hiçe sayılması anlamına geldiğini ifade eden Mustafa Serdar Ataseven, yönetmelik taslağının ve tebliğin yürürlüğe girmesi halinde rüzgar enerjisi yatırımlarının hızının kesileceğini kaydetti.

Ataseven kapatılması planlanan bölgelerde çalışmaları yedi yıldır devam eden ve ÇED raporu almış olan projeler ile TEİAŞ’ın bölge için açıkladığı bağlantı kapasitesine bağlı olarak hazırlandığı yüz milyon liranın üzerindeki trafo ve hat yatırımlarının boşa gideceğini ayrıca bölgedeki yatırımlardan dolayı devletin, katkı payları ile yıllık 43 milyon liralık gelir beklentisinin de çöpe atılacağını söyledi.

TÜREB yetkilileri, Avrupa’daki örneklere bakılarak konunun yeniden Orman Bakanlığı tarafından gözden geçirilmesini istiyor.