Orduların Yeni Taktik Üstünlük Alanı: Yenilenebilir Enerji

Yeni yapılan bir çalışma ABD ordusu başta olmak üzere dünya ordularının yenilenebilir enerji alanına yönelik ilgisine dikkat çekiyor.

18 Ekim 2011

Araştırma kuruluşu Pike Research tarafından hazırlanan son bir çalışmaya göre ABD ordusunun yenilenebilir enerji kaynakları için yaptığı yıllık harcamalar 2030 yılında 10 milyar dolara yükselecek.

Çalışmada halihazırda ABD Savunma Bakanlığı’nın yıllık enerji harcamasının 20 milyar dolar civarında olduğunun tahmin edildiği belirtilirken bu harcamanın yüzde 75’inin ise askeri araçların yakıt giderleri için yapıldığına dikkat çekiliyor.

Kuruluşa göre önümüzdeki 20 yılda Pentagon kalıcı ve geçici tesisleri için güneş enerjisi, bireysel askeri güç için yakıt hücreleri, askeri tesisler için mikro-şebekeler ve askeri araçların yakıtlarında ağırlıklı olarak biyoyakıt kullanmasına yönelik çalışmalara odaklanacak.

ABD Savunma Bakanlığı biyoyakıt kullanımına yönelik hedeflerine 2016 yılına kadar ulaşmaya çalışıyor iken, 2030 yılındaki harcamaların 6.1 milyar dolarlık kısmını bu alandaki harcamaların oluşturması bekleniyor.

Halihazırda ABD ordusu sadece jet yakıtı için yıllık 6.75 milyar dolarlık harcama yapıyor. Bununla birlikte ABD Savunma Bakanlığı’nın biyoyakıtlara özel önem verme nedenleri ise ordunun Afganistan ve Irak gibi coğrafyalarda 1 dolarlık mazotu bazı cephelere ulaştırma maliyetinin 400 dolara çıkabilmesi ve bu faaliyet sırasındaki her 24 nakliyenin birinde ölümlü bir saldırı ile karşılaşılması.

Pike Research’e göre 2030 yılında Çin ordusunun yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik harcamasının ise 4.5 milyar dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.