”Önceliğim Elektrikli Araba Yapabilmek”

Alphan Manas İsveçli Saab’ı satın almak için görüşüyor.

31 Ocak 2012

Brightwell Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, Saab’ın   satış görüşmelerinde iflas masasına teklif verip vermemek için geçen hafta cumartesi günü gizlilik anlaşması imzaladıklarını söyledi. Manas kararlarının Saab’ın veri odasına girmelerinin ardından iki hafta içinde kesinleşeceğini belirtti.

Projedeki ortağı Zamier Ahmed ile Saab CEO’su Victor Muller ile bir görüşme daha yaptıklarını söyleyen Manas, şirketin satışında ise anahtar rolü General Motors’un oynayacağını söyledi.

Manas kendi önceliğinin elektrikli araba olduğunu belirtirken, amacının ise Saab’ı satın aldıktan sonra mevcut hatlarını kullanıp, Saab markasını arkasına alarak Türkiye’de elektrikli arabayı ortaya çıkarmak olduğunu ifade etti.

Alphan Manas son 5 yıl içindeki gelişmelerin kendisinin elektrikli araçlar konusunda haklılığını ortaya çıkardığını sözlerine ekledi.

Uçak üretme amacı ile 1937 yılında İsveç’te kurulan şirket 10 yıl sonra ise otomobil üretimine başlamıştı. 1990 yılında General Motors şirketinin yüzde 50 hissesini alması ile Saab havacılık ve otomotiv kollarını tamamen ayırmıştı. General Motors 2000 yılında ise şirketin tüm kontrolünü sağlamıştı.