On Yılda Dört Türkiye Kadar Temiz Enerji Yatırımı Yapılabilecek

Yeni yayınlanan bir rapor on yıl içine dünyada Türkiye’nin 2009 yılı rakamları ile GSMH’nın dört katına yakın yenilenebilir enerji yatırımı yapılabileceğini öngörüyor

9 Aralık 2010

The Pew Charitable Trusts ile Bloomberg New Energy Finance adlı kuruluşların beraber hazırladığı “Küresel temiz enerji: 2.3 trilyon dolarlık fırsat” başlıklı  çalışma küresel temiz enerji sektörünün 2020 yılına kadar 2.3 trilyon dolarlık yatırım çekebileceğini iddia ediyor.

Çalışmaya göre dünyadaki temiz enerji yatırımlarının yüzde 90’ını gerçekleştirmiş olan G-20 ülkelerinde gerçekleşebilecek bu yatırımlarda Çin ve Hindistan ilk sıralarda yer alabilecek.

Temiz enerji yatırımlarına yönelik hükümet politikalarının üç farklı şekilde gerçekleşebileceği öngörüsünde bulunulan raporda bu nedenle üç farklı projeksiyonda bulunuluyor.

Rapora göre birinci seçenek mevcut uygulamada aynı politikaların olduğu gibi devam etmesi, bu seçenek halinde 10 yıllık süreçte toplam yatırım 1.7 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşecek.

G-20 hükümetlerinin 2009 Kopenhag Görüşmelerinde verdikleri taahhütleri yerine getirmeleri halinde ise temiz enerji sektörü 1.8 trilyon dolarlık yatırım çekmesi mümkün olabilecek.

En gelişmiş 20 ülkenin hükümetlerinin temiz enerji yatırımlarına olan destekleri en üst seviyeye çıkarmaları halinde ise sektörde 2020 yılına kadar 2.3 trilyon dolarlık yatırım gerçekleşebilecek. Bu sayede dünyadaki kurulu yenilenebilir enerji gücü bugünkünün dört katı seviyeye ulaşarak 1.180 gigavat seviyesine çıkacak.

Bölgelere göre incelediğinde Asya bölgesinin bu yatırımlarda lider olacağı öngörülüyor. Rapordaki verilere göre Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore toplam yatırımların yüzde 40’ını tek başına yapacak.

Rapor hakkında yorum yapan Bloomberg New Energy Finance üst yöneticisi Michael Liebreich Çin’in her üç senaryoya göre lider pozisyonda olacağını söylerken, ülkedeki toplam yatırımın 620 milyar doları aşabileceğini belirtti. Bu yatırımlarda rüzgar enerjisinin payı ise yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşebilecek.

Liebreich’e göre Hindistan ise 2009 yılında dünyada 10. sırada olduğu sıralamada 10 yıl içinde gerçekleştirebileceği yüzde 763’lük büyüme oranı ile listede 3. sıraya yükselebilecek.

Avrupa Birliği’nin güçlü temiz enerji politikaları ve hedefleri sayesinde kıtadaki yenilenebilir enerji yatırımları 705 milyar dolar olarak gerçekleşebilecek iken Almanya ve İngiltere en fazla temiz enerji yatırımı yapan ülke sıralamasında ilk beşte yer alabilecek.

ABD yenilenebilir enerji sektöründeki yatırım ise 342 milyar dolarlık yatırım gerçekleşebilecek.