ODTÜ’den gençler için yeşil yarışma

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı proje yarışması düzenliyor

21 Mart 2012

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından  lise ve üniversite öğrencilerine yönelik uluslararası proje yarışması düzenlendiği açıklandı. Açıklamada çalışmanın, yaşamsal üçlü olarak nitelendirilen çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek amacıyla düzenlendiği ve son başvuru tarihinin 1 Mayıs 2012 olduğu açıklandı.

Her iki yarışmaya da katılmak için öğrencilerin iki kişilik takımlar oluşturması gerekiyor. Takımlar yarışmaya çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında geliştirdikleri özgün projeler ile katılabilecekler. Yarışmanın birincisi, Haziran 2012’de finale kalan 3 takımın projelerini ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde sunmasının ardından uluslararası jüri tarafından belirlenecek.

Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışması’na (IPC) katılmak isteyen takımlar, çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında özgün projelerini 2 bin kelimeyi aşmayacak ve 3-5 şekil ile destekleyerek İngilizce olarak hazırlayacaklar.

Projelerde sürdürülebilirlikle ilişki, özgünlük, yapılabilirlik, etkinlik, fizibilite analizi ve yazım/çizim kalitesi kriterleri aranıyor. http://sees.ncc.metu.edu.tr/ipc/  adresinden başvuru yapılan yarışma sonunda ilk üçe giren takımı oluşturan öğrenciler, bireysel olarak ödüllendirilecek. Birinci olan takımın üyeleri 1.000’er Euro, ikinci takımın üyeleri 750’şer Euro, üçüncü takımın üyeleri ise 500’er Euro ile ödüllendirilecek.

Lise öğrencilerine yönelik Uluslararası Kavram Proje Yarışmasının (ICPC) konusu da yine yaşamsal üçlünün sürdürülebilirliği. İki lise öğrencisinden oluşturulan takımlar, 1-3 şekille destekleyeceği 1.000 kelimeden oluşan özgün projelerini Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlayabilecekler. http://sees.ncc.metu.edu.tr/icpc/ adresinden başvuru yapılan yarışmanın birincisi, yine finale kalan üç takımın Haziran ayında ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda yapacağı sunumun ardından belirlenecek. Yarışmada birinci olan takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro.

Her iki yarışmanın finalistleri ayrıca KKTC gezisi ile ödüllendirilecek.