Odebank yenilenebilir projeleri için finansman sağladı

Şirket 11 milyon dolarlık kaynağı yenilenebilir enerji  projeleri için kullandıracak

7 Aralık 2015

Odeabank Güneydoğu Avrupa Yeşil Büyüme Fonu (GGF) aracılğı ile 5 yıl vadeli olarak 11 milyon dolarlık finansman sağladığını açıkladı.

Banka tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada kaynağın Türkiye’deki yenilenebilir enerji projelerine finansman sağlamak için kullanılacağı bildirildi.

Banka tarafından konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında Odeabank Finansal Kurumlar ve Yatırım Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Yurdagül şunları kaydetti;

“GGF ile imzaladığımız 11 milyon dolarlık anlaşma ve kurduğumuz işbirliği, Odeabank olarak yenilenebilir enerji projelerine yönelik desteğimizi arttırmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye’nin toplam enerji üretimi içindeki payının artmasını, yeni finansman kaynakları yaratarak desteklemekten ve Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir bir şekilde büyümesine destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Lübnan merkezli Bank Audi’nin Türkiye’deki yüzde 100 iştiraki olarak kurulan Odeabank, 2 Ekim 2012 tarihinde, 533 milyon 520 bin TL ödenmiş sermayesi ile faaliyete başlamıştı. Banka hali hazırda 14 ilde 54 şubesi ile faaliyet gösteriyor. Odebank özel mevduat bankaları içinde bilanço büyüklüğü açısından 10’uncu, mevduat büyüklüğü açısından ise 8’inci sırada yer alıyor.