Obama Yenilenebilir Enerji İçin Mücadele Ediyor

Barack Obama hükümeti yenilenebilir enerji yatırımlarına verilen teşvikleri artırmak için mücadele veriyor.

16 Şubat 2011

ABD Başkanı Barack Obama ülkesinin 2012 yılı kamu bütçesinde yenilenebilir enerji desteklerinin payının önemli oranda artacağı bunun yanında fosil yakıtlara verilen desteklerin ise düşürülmesini öngören bir öneride bulundu.

Başkan Obama’nın önerisi Enerji Bakanlığı’nın bütçesinin 2011 yılına göre yüzde 4.2’lik artış ile 29.5 milyar dolar olmasını ve bu bütçenin 8 milyar dolarlık kısmının yenilenebilir enerji ile elektrikli araçlar için gelişmiş araç pilleri geliştirilmesi için sunulacak mali desteklere gitmesini öngörüyor.

Beyaz Saray ayrıca petrol, doğal gaz ve kömür sektörleri için verilen, yıllık 3.6 milyar dolar, 10 yıllık dönemde ise 46.2 milyar doları bulacak olan teşvikleri bu kaynakların temiz enerji yatırımları için kullanılması gerekçesi ile feshedilmesine çalışıyor.

Son seçimlerde ABD Kongresinde çoğunluğu ele geçirmiş olan Cumhuriyetçiler ise ABD ekonomisinde yaşanan durgunluğun devam ederken petrol, doğal gaz ve kömür sektörlerine yönelik teşvikleri azaltmanın ülkede yüzde 10 seviyesine çıkmış olan işsizliğin artmasına yol açacağını iddia ederek bu teşviklerin kesilmesine şiddetle karşı çıkıyorlar.