Obama ve AB liderlerinden iklim değişikliğine karşı güç birliği

Ay sonunda Brüksel’de bir araya gelecek olan ABD Başkanı Barack Obama ve AB liderlerinin, iklim değişikliğiyle mücadele için dünya çapında yeni bir anlaşmaya varılmasına yönelik çabalara destek vermesi bekleniyor.

21 Mart 2014

EurActiv Türkiye

26 Mart’ta düzenlenecek AB-ABD zirvesi öncesinde hazırlanan bildiri taslağında, ‘Ekonomide sürdürülebilir büyüme, ancak iklim değişikliğinin üstesinden gelirsek mümkün olabilir’ deniliyor. Bildiri metni son halini almadan önce Avrupa Birliği ve ABD arasında görüşülmeye devam edecek.

İklim değişikliği için yeni bir küresel anlaşmanın görüşüleceği Paris’teki Birleşmiş Milletler zirvesi öncesinde iki taraf da emisyonları azaltmak için yeni hedefler belirlemeye çalışıyor.

Taslak bildiride, ortalama hava sıcaklıklarındaki artış için hedefin 2 santigrat derecenin altı olarak belirlenmesi gerektiği kaydediliyor ve ‘başta dünyanın önde gelen ekonomileri ve ciddi düzeyde emisyonda bulunan diğer ekonomiler olmak üzere’, emisyonların iddialı bir şekilde azaltım kaydedilmesi gerektiği belirtiliyor.

Her ne kadar AB küresel ısınmanın önüne geçmeye yönelik çabalara öncülük yapmaya çalışsa da başta Polonya olmak üzere bazı üye ülkeler, tüm dünyadaki emisyonların yalnızca yüzde 10’undan sorumlu olan Avrupa’nın bu alanda liderlik üstlenmeye çalışmasının bir anlamı bulunmadığını söylüyor.

Dünyada Çin’in ardından en çok emisyona yol açan ikinci ülke olan ABD, toplam sera gazı emisyonlarının yüzde 40’ından sorumlu durumda.

BM’nin iklimden sorumlu yetkilisi Christiana Figueres, Pekin ve Washington arasında daha yakın işbirliği yürütülmesinin, 2015’te bir anlaşmaya varılmasına yardımcı olacağını söyledi.

Avrupa Komisyonu, 2030 iklim hedefleri için yüzde 40 oranında karbon azaltımı önermişti. AB, emisyonları 2020 yılında 1990 seviyelerine göre yüzde 20 oranında azaltma hedefini ise yakalama yolunda ilerliyor.

Buna karşın ABD, 2005-2020 dönemi için yalnızca yüzde 17, yani 1990 seviyesine göre yüzde 3.5 oranında karbon azaltım sözü verdi.