Obama temiz ulaşım için petrol şirketlerine ek vergi planlıyor

300 milyar dolarlık ‘’21. Yüzyıl Temiz Ulaşım Sistemi’’  finansmanının petrol şirketlerinden sağlanması hedefleniyor

5 Şubat 2016

ABD Başkanı Barack Obama ülkesinin iklim değişikliği ile mücadelesi adına yeni bir planı yürürlüğe sokmayı planladığı bildirildi.

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre  ‘’21. Yüzyıl Temiz Ulaşım Sistemi’’ başlıklı plan ile ülkede yüksek hızlı trenler gibi toplu ulaşım seçeneklerinin artırılması, sürücüsüz araba gibi yeni teknolojilerinin ulaşım sistemine entegre edilmesi gibi adımlar sayesinde ABD’nin fosil yakıtlara olan bağımlılığının ve karbon emisyonunu azaltmak ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı dayanıklılığının artırılması hedefleniyor.

Obama yönetimi bu plan için gerekli olan finansmanın ise petrol şirketlerinden, varil başına alınacak 10 dolarlık ek vergiler ile karşılanmasını planlıyor.

Barack Obama’nın planın ayrıntılarını gelecek Salı günü kongre onayına sunacağı 2016 yılı bütçe teklifinde açıklaması bekleniyor.

Obama’nın sunacağı teklife ulaştığını açıklayan internet gazetesi Politico’ya göre ise plan kapsamında öngörülen yatırımların toplam tutarı 300 milyar dolar olacak. Yapılacak bu yatırımlar ise yeşil ulaşım sektörüne yönelik yatırımların yüzde 50 oranında artmasını sağlayabilecek.

Böyle bir ek verginin ise önemli olarak gerilemiş petrol fiyatlarına rağmen ABD’de satılan benzinin galon fiyatının, galon başına 25 dolar-sent düzeyinde artmasına ve otomobil sahiplerine yıllık olarak ortalama145 dolarlık ek maliyet olarak yansıyacağı hesaplanıyor.

Çin’den sonra dünyanın en fazla sera gazı emisyonu gerçekleştiren ülkesi olan ABD’de bu emisyonların yüzde 30’u ulaşım sektöründen kaynaklanıyor.