Obama Hükümetinden Temiz Enerjiye Destek

Barack Obama ABD hükümetinin iki güneş enerjisi projesine 1.85 milyar dolarlık destek vereceğini açıkladı

10 Temmuz 2010

ABD Başkanı Barack Obama radyo ve internet üzerinden yaptığı haftalık açıklamasında  ABD hükümetinin iki ayrı güneş enerjisi şirketine 1.85 milyar dolarlık kredi garantisi sağlayacağını açıkladı.

Obama açıklamasında atılan bu adımın ABD’nin temiz enerjiye geçişinin hızlandırılması ile güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını iki katına çıkarmak için yapıldığını bildirdi.

ABD hükümetinin bu desteğinden yaralanacak olan şirketler ise İspanyol Abengoa Solar ’ın ABD’deki birimi ve ince filmli güneş panelleri üretimi üzerine çalışan Abound Solar  isimli bir başlangıç şirketi olacak. Hükümet desteğinden Abengoa Solar 1.45 milyar dolar, Abound Solar ise 400 milyon dolarlık kaynak sağlayacak.
Abengoa Solar şirketinin elde edeceği kredi ile ABD, Arizona’da dünyanın kendi alanında en büyüklerinden olacak 250 megavat gücünde yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santrali inşa edeceği belirtiliyor. Şirkete göre bu santral ile 70.000 evin elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden karşılanması mümkün olabilek ve santral 30 yılda 4 milyar dolarlık elektrik üretimi gerçekleştirebilecek.

Şirket ayrıca 2013 yılında devreye girmesi Solana güneş enerjisi santrali projesinde kullanılacak teknolojinin gün içinde güneş enerjisinden elde edilecek sıcaklığın depolanmasına ve güneşin batışının ardından altı saat boyunca elektrik üretimine olanak sağlayacağını iddia ediyor.

Solana projesinin gerçekleşmesi sürecinde 1600 kişi istihdam edilecek iken santralin tamamlanmasının ardından ise 80 kişi santralde görev alacak. Santralin inşasında kullanılacak ekipmanın ise yüzde 70‘inin ABD’de üretilmesi zorunluluğu  var şirket bu nedenle Arizona’da santralde kullanılacak aynaların üretileceği bir fabrika kuracak.  İnce filmli güneş paneli üretimine yönelik yenilikçi bir yöntem geliştiren Abound Solar ise yaptığı açıklamada sağlayacağı krediyi, gelişme aşamasında olan ürünlerini tamamen ticari bir hale getirmek ve seri üretim için bir fabrika üretmek için kullanacağını belirtti. Şirket bu amaçla daha önce Chrysler firması için inşa edilmeye başlanmış fakat ekonomik kriz nedeni ile hiç kullanılamadan yarım kalmış olan fabrikayı kullanacak. Bu fabrikanın tamamlanması sırasında 2.000 kişi çalışacak iken fabrika üretime başladığında 1.500 kişilik istihdam yaratılacak.