Nükleer reaktöre elektrik sağlamak için rüzgar tarlası kuruluyor

ABD Teksas’taki Pantex nükleer tesisine araştırma ve üretim amaçlı olarak rüzgar enerjisi santrali kuruluyor

15 Ocak 2010

Amerikan Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi (NNSA) ile Texas Tech Üniversitesi arasında NNSA’ya bağlı Pantex nükleer enerji üretim alanında araştırma ve elektrik üretimi amaçlı olarak rüzgar enerjisi tesisi kurulmasına yönelik bir anlayış metni imzalandı.  Bu çalışma ile tesise kurulacak rüzgar enerjisi santralinin araştırma çalışmaları yapılmasına olanak sağlamasının yanında tesisin enerji ihtiyacının karşılanmasına da katkıda bulunması amaçlanıyor.

Pantex’in yöneticisi Steve Erhart yaptığı açıklamada Texas Tech ile bu anlaşmayı yapmış olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söylerken bu işbirliğinin Texas Tech üniversitesi öğrencileri için çok büyük bir avantaj sağlaması yanında kendileri içinde nükleer reaktörün enerj ihtiyacını karşılamada yenilenebilir enerji kaynaklarına erişim adına çok büyük bir imkan sunduğunu ifade etti.

Rüzgar açısından oldukça verimli bir coğrafi alanda bulunan Pantex’e ait  arazide kurulacak rüzgar türbinleri ile uzun dönemli ve geniş bir bölgeye iletilebilecek ölçüde rüzgar enerjisi üretimi hedefleniyor. Anlayış Metninde ABD Başkanı Barack Obama’nın imzası bulunan 13423 ve 13514 sayılı Başkanlık Kararnameleri’ne de atıfta bulunularak, Pantex ilgili kararnamelere karşı yükümlü olduğu belirtildi. Bu kararnameler Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı tüm tesisleri enerji ihtiyaçlarını karşılamada rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırma ve enerji bakanlığının ABD’nin yenilenebilir enerjideki etkinliğini ve gücünü artıracak çalışmalarına destek olmasını zorunlu kılıyor.

2005 tarihli Enerji Politikası Kanunu ABD’deki resmi kurumları 2013’e kadar enerji ihtiyaçlarını karşılamada %7.5 oranında yenilenebilir enerji’den kaynaklı olarak karşılanmasını zorunlu kılıyor. Yasa kurumları bu ihtiyacı kendi tesislerinde üretmeleri yönünde ayrıca teşvik ediyor.