Nükleer ile rüzgara aynı muamele

Japonya’da yürürlüğe girecek olan çevre yasası rüzgar yatırımlarını tehdit ediyor 

22 Mart 2012

Japonya’da 3 ay sonra yürürlüğe girmesi beklenen bir yasal düzenleme ülkenin gelişmekte olan rüzgar enerjisi sektörünü endişelendiriyor. Zira yeni düzenleme rüzgar enerjisi yatırımcılarına zaman ve maddiyat açısından önemli ek maliyetler getirdiği iddia ediliyor.

Düzenleme 1999’dan beri yalnızca nükleer ile termik santraller için zorunlu olan Çevresel Etki Değerlendirme raporunu 10 MW üstü rüzgar enerjisi santrali yatırımları içinde zorunlu hale getiriyor.

Konu hakkında açıklama yapan Japonya Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Yoshinori Ueda yeni düzenlemenin çok karmaşık bir çevresel etki değerlendirmesi gerektirdiğini söylerken, rüzgar enerjisi şirketlerinin nükleer şirketleri kadar para ve insan kaynağı olmadığını belirtti. Ueda bunun rüzgar enerjisi sektörü için çok büyük tehlike olduğunu sözlerine ekledi.

Japonya Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı ayrıca dünyada bir çok ülkede rüzgar enerjisi için ek değerlendirmeler istendiğini fakat hiçbir ülkede nükleer ve rüzgarın aynı şekilde hiç bir ülkede değerlendirilmediğini, bunun ise saçmalık olduğunu söyledi.

Japonya’da 2009 yılında ülkenin popüler halk şarkıcılarından Tokiko Kato önderliğinde yürütülen ve rüzgar enerjisi santrallerinin aşırı sesli olduğunu iddia eden bir kampanya Japon hükümetini ilgili düzenlemeyi rüzgar enerjisi santrallerini içine alacak şekilde değiştirmek zorunda bırakmıştı.

Japonya’nın halihazırda kurulu rüzgar enerjisi gücü 2.5 GW iken, rüzgar enerjisi ülkenin elektrik üretiminin yüzde 0.5’ini karşılayabilmekte. 2009 yılında kesilen teşviklerin 1 Temmuz’da tekrar yürürlüğe girmesi ile sektörde canlanmanın görülebileceği düşünülüyor. Japon hükümetinin sağlayacağı alım garantisinin ise 18 – 24 dolar sent arasında olması bekleniyor.“