Nuh Çimento’nun kaya kamyonları elektrikli araca dönüşecek

Proje ABB işbirliği ile hayata geçecek

1 Haziran 2022

Nuh Çimento ve ABB işbirliği ile dünya çapında ilk olma özelliği taşıyan bir elektrikli araç projesi gerçekleştirilecek.

İki şirket tarafından geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen basın toplantısında verilen bilgilere göre Nuh Çimento’nun Kocaeli’nde yer alan maden sahasında kullanılan kaya kamyonlarının halihazırda dizel olan motorları, elektrikli motorlara dönüştürülecek.

İlk etapta bir kamyonun dönüşümü ile başlayacak çalışma, sahada kullanılan 10 kamyonun tamamını kapsayacak şekilde genişletilecek.

Bununla birlikte projenin ilerleyen aşamalarında bu kamyonların yapay zeka ile kontrol edilen otonom araçlar haline getirilmesi de hedefleniyor.

ABB proje için gerekli olan traction sistemi, batarya paketi, elektrik motoru, araç kontrol sistemi gibi tüm ekipmanların temini ile elektrikli araç şarj istasyonunun tedariği ve sistem mühendisliği gibi konularda sorumlu olacak.

Saatte 40 kWh elektrik tüketecek

Yapılacak bu yatırım sahada 30 yıldır kullanılan kamyonların ömürlerinin uzamasını da sağlarken, bu kamyonların 15 milyon dolarlık yerine koyma maliyetini ortadan kaldıracak.

Boş ağırlıkları 60 ton olan, dolu ağırlıkları ise 160 tona ulaşan kamyonların yüklerini doldurmalarının ardından yamaçlardan inerken rejeneratif enerji ile araçların bataryalarınının şarj edilmesi sağlanacak ve 6-7 turda bataryalar tam kapasiteye ulaşabilecek.

Bu sayede araçların saatte yalnızca 40 kilovat-saatlik elektrik tüketimi ile çalışmaları mümkün olacak.

Yılda 1 milyon ton motorin ihtiyacı ortadan kalkacak

Proje Nuh Çimento’nun karbon ayak izinin de önemli düzeyde azalmasını da mümkün kılabilecek.

Halihazırda 10 ekskavatörünü elektrikli motorla çalışacak şekilde dönüştürmüş olan ve bu sayede yıllık 2 milyon litre motorin tasarrufu sağlayan şirket, kaya kamyonlarının da elektrikli hale gelmesi sayesinde 1 milyon tonluk ek motorin tüketiminin önüne geçebilecek.

Bununla birlikte halihazırda atık ısıdan elektrik üretimi ile maden sahasındaki elektrik ihtiyacınını %22 düzeyinde karşılayabilen şirket, bu faaliyetini geliştirerek bu oranı %30’a çıkarmayı hedefliyor.

Şirket aynı zamanda yapacağı lisanssız rüzgâr ve biyokütle yatırımları ile de elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı hedefliyor.