Norveç refah fonu 10 şirketten daha yatırımını çekti

Fonun kömüre dayalı ekonomik faaliyet gerekçesi ile yatırımını çektiği şirket sayısı 69 oldu

10 Mart 2017

Dünyanın en büyük refah fonu olan Norveç Emeklilik Fonu kömüre dayalı faaliyetleri gerekçesi ile 10 şirketten daha yatırımlarını çektiğini açıkladı.

Fonu yöneten Norveç merkez bankası Norges Bank tarafından yapılan açıklamada bu şirketler Çekya’dan CEZ AS, Brezilya’dan Eneva SA, ABD’den Great River Energy ve Otter Tail Corp., Hong Kong’dan HK Electric Investments & HK Electric Investments Ltd, Çin’den Huadian Energy Co. Ltd. ve SDIC Power Holdings Co. Ltd., Güney Kore’den Korea Electric Power Corp., Malezya’dan Malakoff Corp. Bhd, Polonya’dan ise PGE Polska Grupa Energetyczna SA olarak sıralandı.

ABD’li NorthWestern Corp. ve Portland General Electric Co. şirketinin faaliyetleri de incelemeye alındı.

Norveç Maliye Bakanlığı tarafından alınan ve 1 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe giren bir karar doğrultusunda ekonomik faaliyetlerinin yüzde 30’undan fazlasının kömüre dayanan veya gelirinin yüzde 30’undan fazlasını kömürden sağlayan şirketler fonun yatırım listesinden çıkarılabilecekti.

Bu karar doğrultusunda Norges Bank tarafından nisan ve aralık ayında birçok şirket yatırım  listesinden çıkardığını açıklamıştı.

Son açıklanan kararlar ile birlikte fonun yatırım listesinden çıkan firma sayısı 69’a, gözetim altındaki firma sayısı ise 13’e yükseldi.

2016 sonu itibari ile fonun büyüklüğü 900 milyar dolar düzeyinde, hissesine sahip olduğu şirket sayısı ise 9 bine yaklaşmıştı.