Norveç 2030 yılı için sera gazı azaltımı hedefini belirledi

Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç iklim değişikliği ile mücadelede birlik ile ortak hareket etmek istediğini açıkladı

6 Şubat 2015

Norveç Başbakanı Erna Solberg Çarşamba günü Oslo’da ülkesinin sera gazı emisyonlarını azaltmada Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş hedefleri benimsediği bildirildi.

Avrupa Komisyonu tarafından geçen yılın Ekim ayında alınan karar ile birlik üyesi ülkelere 2030 yılı sera gazı emisyonlarını 1990 seviyesinin yüzde 40 altına çekme yükümlülüğü getirilmişti.

Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç’in 2013 yılı sera gazı emisyonları 1990 seviyesinin yüzde 3,7 üzerinde bulunuyordu.

”Cesur yeni adımlar atılmalı”

Norveç Başbakanı konuşmasında insan kaynaklı iklim değişikliğinin tehlikeli etkilerinden kaçınmak için sera gazı emisyonlarının azaltılması gerekliliğinin altını çizerken, Aralık ayında Paris’te gerçekleştirilecek iklim zirvesinde Norveç’in ve dünyanın düşük karbon ekonomisine geçiş için cesur yeni adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Erna Solberg açıklamasında iklim değişikliği ile mücadele alanında emisyon azaltımı dışında da AB ile ortak hareket etmek istediklerini dile getirdi. Bu doğrultuda Brüksel ile müzakerelerde bulunacaklarını söyleyen Norveç Başbakanı, müzakerelerin olumlu sonuçlanmaması durumunda bile Norveç’in emisyon azaltımı hedefine sadık kalacağını kaydetti.

Norveç şimdiye kadar gelişmekte olan ülkeler ile gerçekleştirdiği emisyon ticareti uygulamasını ise bundan sonra yalnızca Avrupa ülkeleri ile sınırlayacak.

Halihazırda Avrupa Birliği karbon pazarının üyesi olan Norveç tarım ve ulaşım alanında AB’nin sera gazı emisyonlarını azaltma hedefini yakalamış olmasına rağmen sanayi alanında ise geride bulunuyor.

Norveç hidroelektrik santralleri ile ülkenin toplam elektrik tüketiminin yüzde 97’sine denk şekilde elektrik üretimi sağlayabiliyor. Bununla birlikte ülke aynı zamanda Avrupa’nın en büyük petrol üreticisi, dünyanın ise en büyük 3. doğal gaz ihracatçısı konumunda.

Reuters haber ajansına konuşan ülkenin kamu petrol şirketi Statoil’in üst yöneticisi Eldar Saetre ise belirlenen hedefi ‘’inanılmaz derecede talepkar’’ olarak nitelerken, Avrupa Birliği ile olan bağları artıracak olması anlamında olumlu olarak niteledi.