Nordex ve Bilgin Enerji 100 MW’lık anlaşma imzaladılar

Bilgin Enerji türbinleri mevcut santrallerinin kapasite artırımı için kullanacak

15 Aralık 2015

Alman rüzgâr türbini üreticisi Nordex ile Türkiye’nin önemli enerji yatırımcılarından Bilgin Enerji 2015’in en büyük türbin tedariği anlaşmalarından biri imzaladılar.

Anlaşmaya göre Nordex Bilgin Enerji’ye 100 MW’ın üzerinde güce sahip rüzgâr türbini tedariği sağlayacak.

10 Aralık 2015 Perşembe günü İstanbul’da düzenlenen basın toplantısı ve imza töreni ile kamuoyunu duyurulurken, törende Nordex CEO’su Lars Krogsgaard, Nordex Enerji A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Özarslan, Nordex EMEA Güney Bölge Direktörü Norbert Dwenger, Nordex EMEA Güney Satış Direktörü Dorotea Delbrück, Bilgin Enerji CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tolga Bilgin ile Bilgin Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Altuğ Bilgin yer aldı.

Bilgin Enerji Nordex’ten sağlayacağı N100/3300 ve N117/3000 türbinleri ile Bandırma RES projesinin kurulu gücünü 16,5 MW, Bergama RES projesinin gücünü 30 MW, Soma RES projesinin gücünü 30 MW ve ikinci kez kapasite artırımı yapılacak Mazı III projesinin gücünü 27 MW artıracak.

İki şirket ilk defa 2010 yılında Mazı III RES’in kurulu gücünü 7,5 MW artıran kapasite artırım projesinde çalışmışlardı. Bilgin Enerji’nin ilk rüzgâr enerjisi projesi olan Bandırma RES için yapılan kapasite artırımı çalışması ile Türkiye rüzgâr enerjisi sektöründe bir ilk sağlanmıştı. Bu çalışma sonrasında Bandırma RES Türkiye’nin farklı türbin üreticilerine ait rüzgâr türbinleri ile elektrik üretimi yapan ilk RES’i olma ünvanına sahip olmuştu.

Bilgin Enerji şimdiye kadar Nordex’ten toplamda 265 MW gücünde rüzgâr türbini sağladı. Şirket bu türbinler sayesinde yıllık ortalama 872 bin kilovat-saatlik elektrik üretimi ile yaklaşık 250 bin hanenin elektrik ihtiyacının rüzgâr enerjisinden sağlanmasını mümkün kılıyor.

Nordex ise şimdiye kadar Türkiye’deki 29 ayrı rüzgâr enerjisi santraline toplam kurulu güçleri 1.063,9 MW olan 422 türbin sağlamış durumda. Bilgin Enerji’nin dört kapasite artırım projesi ile birlikte inşa halinde olan 19 projede de toplam kurulu güçleri 427,8 MW olacak 161 Nordex rüzgâr türbini devreye alınacak.