Nordex üç ayrı proje için türbin siparişi aldı

Şirket son ürünü N117 türbinlerini Türkiye pazarına sunmaya başlıyor

20 Şubat 2014

Alman rüzgâr türbini üreticisi Nordex’in Türkiye’de gerçekleştirilecek üç ayrı rüzgâr enerjisi projesi için türbin siparişi aldığı açıklandı.

Nordex tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre şirket İzmir ve Manisa’da  gerçekleştirilecek olan projeler için toplam 37.6 MW gücünde rüzgâr türbini tedarik edecek.

Şirket tarafından sağlanacak türbinler Çeşme RES ve Aliağa RES projelerinin hayata geçirilmesi ve halihazırda devrede olan Akres projesinin kapasitesinin artırılması için kullanılacak.

18 MW kurulu gücünde olacak Çeşme RES projesi,  ABK Çeşme Enerji Üretim A.Ş. tarafından geliştirilecek iken santrale bu yılın yaz döneminde altı adet N117/3000 türbini sağlanacak. Şirketin açıklamasına göre orta-yüksek rüzgarlı alanlar için geliştirilen türbinler santralin kapasite faktörünü yüzde 38’ün üzerine çıkaracak.

Akça Holding tarafından geliştirilecek olan Aliağa RES projesinde ise, şirketin en son geliştirdiği modellerinden olan  N117/2400 türbinleri kullanılacak. Bu santralin inşa çalışmalarına 2014 yazında başlanacak iken, santralin kapasite faktörü yüzde 36 olacak.

Karesi Enerji’nin sahip olduğu ve 2011 yılında yine Nordex tarafından sağlanan N90/2500 türbinleri kullanılarak devreye alınan Akres projesi için ise dört adet N100/2500 türbinleri sağlanacak iken bu santralin kurulu gücü 45 MW’tan 55 MW’a yükselecek.

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği verilerine göre 2013 sonu itibari ile 2,958.45 MW’a ulaşmış Türkiye’nin rüzgâr enerjisi gücünde Nordex tarafından sağlanan rüzgâr türbinleri 710 MW’lık paya sahip. Şirket 2014 için ise 170 MW’lık türbin kurulumu yapmayı öngörüyor.

Nordex’ten konu ile ilgili yapılan açıklamada değerlendirmesini paylaşan şirketin Yönetim Kurulu üyesi Lars Bondo Krogsgaard şunları söyledi; “Bu anlaşmalar ürün stratejimizi tamamıyla yansıtıyor. Birlikte çalıştığımız yatırımcılarla tüm lokasyonlarda en iyi ürünleri garanti ediyoruz. Türkiye’deki başarılı çalışmalarımıza devam ediyor olmaktan da mutluluk duyuyoruz”

Yine TÜREB verilerine göre Türkiye’nin rüzgâr enerjisi kurulu gücünün yüzde 26.67’si Ege Bölgesinde bulunurken, İzmir ise tek başına bu gücün yüzde 19.50’sine ev sahipliği yaparak, bu anlamda Türkiye’nin lider şehri konumunda bulunuyor.

Bununla birlikte Nordex tarafından Ocak ayında yapılan bir açıklamada 2013 yılında Almanya’daki yeni kurulumlarda kullanılan Nordex türbinlerinin oranının bir önceki yıla göre yüzde 165 oranında arttığı ve şirketin ülkesindeki pazar payının iki kat artarak yüzde 8.4’e yükseldiği bildirilmişti. Açıklamada bu kurulumlarda şirketin yeni ürünü olan ve bazı uluslararası organizasyonlar tarafından yılın en iyi türbini seçilen N117/2400 türbinlerinin payının ise yüzde 75 olduğunun altı çizilmişti.