Nordex Türkiye’deki 1000. türbinini inşa etti

Şirket bininci türbinini Ömerli RES projesinde inşa etti

2 Eylül 2021

Rüzgâr türbini üreticisi Nordex, Türkiye’deki 1000. türbin montajını gerçekleştirdiğini açıkladı.

Nordex Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre şirket bu rakama Erciyes Anadolu Holding’in İstanbul, Silivri’de inşa çalışmaları devam eden Ömerli Rüzgâr Enerjisi santralinde inşa çalışmasında ulaştı.

Şirketin Türkiye’deki 1000. rüzgâr türbinini inşa etmesi dolayısı ile 19 Ağustos 2021 tarihinde Ömerli RES proje sahasında Nordex Türkiye, çalışanları ve yöneticileri ile Erciyes Anadolu Holding Enerji Grubu’nun üst düzey yöneticilerinin katıldığı bir etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Nordex Türkiye ve Ortadoğu Projeler Direktörü Oytun Ababay şunları kaydetti;

2020 ve 2021 yıllarında yoğun geçen yeni projelerin inşaasını tamamladıktan sonra, Türkiye’de 1000. türbinimiz montajını tamamlandığımız bugünde, Nordex Türkiye ekip arkadaşlarımızla ve yatırımcımızla birlikte ile bu başarıyı kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yoğun çalışma ve özverilerinden dolayı Nordex Türkiye’nin tüm değerli çalışanlarına ve bizlere olan güven ve işbirliklerinden dolayı tüm değerli Nordex yatırımcılarına teşekkür ederiz.

 

 

Rüzgâr enerjisi sektöründe 35 yıldır faaliyet gösteren Nordex Group’un %100 iştiraki olan Nordex Türkiye 2009 yılından beri Türkiye rüzgâr enerjisi sektöründe faaliyet gösteriyor.

Halihazırda İstanbul’da merkez ofisi, İzmir’de Servis ve Teknik Eğitim Merkezi bulunan şirket toplamda 330 personel ile hizmet veriyor.

Şimdiye kadar elliden fazla farklı yatırımcıya toplam kurulu güçleri 3.000 MW’ın üstünde rüzgâr türbini tedarik etmiş olan Nordex Türkiye, Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) verilerine göre bu tedarik rakamı ile 2020 sonu itibari ile Türkiye rüzgâr enerjisi sektöründe %26,8’lik pazar payı ile lider konumda bulunuyor.