“Nordex Türkiye pazar liderliğini sürdürüyor”

Nordex türbinlerinin Türkiye’deki gücü 3 GW’ı da aştı

22 Ekim 2021

Rüzgâr türbini üreticisi Nordex, yayınladığı basın açıklaması ile Türkiye rüzgâr türbini pazarındaki liderliğini devam ettirdiğini bildirdi.

Açıklamadaki bilgilere göre halihazırda 10 GW’ı aşmış olan Türkiye’nin rüzgâr enerjisi kurulu gücü içinde Nordex türbinlerinin payı 3.022,05 MW’a ulaşmış durumda. Bununla birlikte beş ayrı rüzgâr enerjisi santrali projesinde de toplam kurulu güçleri 378 MW olacak 80 Nordex türbininin inşa çalışmaları devam ediyor.

Şirketin açıklamasında Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından hazırlanan Türkiye Rüzgâr Enerjisi İstatistik Raporu verilerine göre devredeki bu gücün Türkiye’nin toplam rüzgâr gücünün %28,55’lik bölümünü oluşturduğu ve Nordex’in bu pay ile Türkiye’deki lider konumunu sürdürdüğüne de dikkat çekildi.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Nordex Türkiye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa Bölgeleri Servis Direktörü, Ergun Gültekin yoğun geçen 2020 ve 2021 senelerinin ardından Nordex’in Türkiye’de 3 GW ve 1.000’inci türbin eşiklerinin aşmasının Nordex Türkiye’nin bu bölgede ve Nordex’in global operasyonları içerisinde yerini çok farklı bir noktaya taşıdığını kaydederken, bu başarının Nordex’in global yönetiminin Türkiye’ye olan yatırımlarının artırarak devam etmesinin ve Türkiye’nin global operasyonlar için artan şekilde insan kaynağı desteği sağlamasının önünü açtığını söyledi.

Ergun Gültekin açıklamasında Nordex Türkiye’nin teknik servis ekibinin yalnızca Türkiye’de değil aynı zamanda Nordex’in Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Ukrayna, Hollanda, Belçika ve Şili gibi dünyanın çeşitli bölgelerindeki projelerde de görev aldığı bilgisini paylaşırken, bunun hem kendileri hem de Türkiye adına gurur verici bir durum olduğunun altını çizdi.

Nordex’in Pazar liderliğinin arkasındaki en önemli ve kritik başarı faktörlerinden birinin Türkiye’deki servis organizasyonun kaliteli ve güvenilir hizmet sağlaması olduğu değerlendirmesini paylaşan Ergun Gültekin, Nordex’in Türkiye geneline yayılmış servis ağı ve geniş yedek parça stoğuyla, yatırımcılarınının güvenine karşılık verebilmek için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerinin söyledi.

Gültekin 2020 yılında yatırımı tamamlanan ve tam olarak operasyonel hale geçen yeni İzmir-Servis ve Eğitim Merkezi’nin ise başarılı servis operasyonlarının sürdürülmesinde önemli bir destek sağlayacağını sözlerine ekledi.

Nordex 1 ve 2 GW sınırlarını aşan ilk türbin üreticisi olmuştu

TÜREB verilerine göre Türkiye’deki Nordex rüzgâr türbinlerinin gücü 2014 yılının ilk yarısında 1 GW, 2019 yılı ikinci yarısında da 2 GW sınırını geçmişti ve şirket bu sınırları aşan ilk türbin üreticisi olmuştu.