Nordex Türkiye kadın mühendis adayları için eğitim programı düzenledi

Program TÜREB ve TWRE işbirliği ile düzenlendi

8 Ocak 2022

Nordex Türkiye üniversitelerin mühendislik bölümlerinde okuyan kadın mühendis adaylarına yönelik bir eğitim programı düzenlediğini açıkladı.

Nordex Türkiye’den konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre kadın mühendislik adaylarının rüzgar enerjisi sektörünü yakından tanıma ve rüzgar türbinleri konusunda daha detaylı bilgilendirme sağlamak amacıyla düzenlenen program Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) ve TWRE (Turkish Women in Renewables and Energy) işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Nordex Türkiye Eğitim Takımı tarafından hazırlanan ve 21 Aralık – 23 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen ”Rüzgar Enerjisi ve Türbin Teknik Eğitim Programı” başlıklı programın ilk iki gününde teknik ve teorik eğitim verildi.

Programın ilk gününe TÜREB Başkanı Ebru Arıcı ve TWRE Başkanı Sedef Budak da konuşmacı olarak katılarak öğrenciler ile rüzgâr enerjisi sektörü ve kendi kariyer süreçleri hakkında değerlendirmelerini paylaştılar.

Eğitimin ikinci gününe ise TPI Composites Türkiye Genel Müdürü Gökhan Serdar ve Kalite Direktörü Ebru Ünver katılarak, TPI, kanat üretimi ve TPI’daki kadın istihdamı konularında bilgiler paylaştılar.

Programın üçüncü gününde ise TPI Composites Sasalı Kanat Fabrikasına ve Akça Rüzgâr Santraline ziyaret gerçekleştirilerek, kadın mühendis adaylarının rüzgâr türbini kanat üretim süreçleri ile operasyonel bir rüzgâr santralini gözlemleme imkanı sağlandı.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Nordex Türkiye Genel Müdürü Habib Babacan rüzgar enerjisi sektöründe kadın istihdamını desteklediklerinin altını çizerken şunları kaydetti;

Bu sene üçüncüsünü düzenlediğimiz ve önümüzdeki yıllarda da devam ettirmeyi planladığımız Kadın Mühendis Adaylarına Teknik Eğitim Programı’mıza desteklerinden ve işbirliklerinden dolayı TÜREB ve TWRE’ye, santrallerini katılımcılarımıza açan Akça Enerji’ye teşekkür ederiz. Programımızın bu sene bir adım daha ileri gitmesini ve kanat üretim tesisi gezisiyle daha da kapsayıcı olmasını sağlayan TPI Composites’e de desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Nordex Türkiye olarak, Gelecekteki Kadın Mühendislerimizin, bu eğitim programı vesilesiyle rüzgar enerjisi sektörünü daha yakından tanımalarına bir olanak sağlamayı hedefledik.

Bu programda, rüzgar enerjisi sektörüyle ilgili teknik bilgilerin yanısıra, gerek sahalarda gerekse ofislerde Kadın Mühendisleri’mizin neler yapabileceklerini, hangi alanlarda çalışabilecekleri konusunda da katılımcılara ip uçları vermek istedik.

Nordex Türkiye olarak, rüzgar enerjisi sektöründe kadın istihdamını desteklediğimizi belirtmekten memnuniyet duyarız.

Eğitim Programımıza katılan tüm kadın mühendis adayı arkadaşlarımıza teşekkür eder ve bu programın gelecekteki kariyerlerine yön vermelerinde kendilerine yardımcı olmasını temenni ederim.