Nordex Türkiye Doğu Anadolu bölgesi öğrencileri için teknik eğitim düzenledi

Eğitim programına 25 öğrenci katıldı

9 Mayıs 2022

Nordex Türkiye Doğu Anadolu Bölgesi Meslek Yüksek Okulları öğrencileri için 25-29 Nisan 2022 tarihlerinde Rüzgar Türbini Teknik Eğitimi gerçekleştirdi.

Nordex Türkiye’den yapılan açıklamaya göre programa meslek yüksek okullarının Elektrik, Elektrik ve Enerji, Elektronik ve Otomasyon gibi bölümlerde öğrenim gören 110’dan fazla öğrenci başvururken, programa üçü kadın olmak üzere toplamda 25 son sınıf öğrencisi katıldı.

Nordex Türkiye Eğitim Ekibi tarafından hazırlanan ve organize edilen eğitimin ilk üç gününde teknik ve teorik bilgiler anlatıldı.

Eğitiminin ikinci ve üçüncü günlerinde programa Ateş Çelik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Güldoğan ve Tektuğ Elektrik Üretim Yönetim Kurulu Üyesi ve Adıyaman Sincik RES yatırımcısı Elvan Tuğsuz Güven konuşmacı olarak katılarak, genç katılımcılarla kendi kariyerleri, yönetimde bulundukları firmaları ve tecrübeleri hakkında değerli paylaşımlarda bulundular.

Teorik eğitimler sonrası, rüzgar türbinlerini yakından inceleyebilmek adına İzmir, Aliağa’da bulunan Akça Rüzgar Enerji Santrali’ne ziyaret gerçekleştirildi. Eğitimin son gününde ise katılımcılar Nordex Türkiye İzmir Servis ve Teknik Eğitim Merkezi’nde rüzgar türbini teknik ekipmanlarını ve eğitim simülatörlerini yakından tanıma fırsatı buldular.

Nordex Türkiye Genel Müdürü Habib Babacan açıklamadaki değerlendirmesinde şunları kaydetti;

Nordex Türkiye olarak, bu eğitim programıyla birlikte, Doğu Anadolu’daki genç arkadaşlarımızın, sektörle ilk tanışmalarına vesile olmayı ve gelecekte Doğu Anadolu’da gelişimine devam edecek olan rüzgar enerjisi sektörünün bir çalışanı olmaları yolunda genç arkadaşlarımızı cesaretlendirmeyi hedefledik.

Bu programda, rüzgar enerjisi sektörüyle ilgili teknik bilgilerin yanısıra, eğitim anlamında Nordex Türkiye olarak neler yaptıklarımızdan, sahalardaki güvenli çalışma koşullarından ve detaylı rüzgar türbin bileşenlerinden bahsedip, Meslek Yüksek Okulu Mezunu arkadaşlarımızın bir rüzgar türbini şirketinde teknik alanda neler yapabileceklerini, hangi teknik alanlarda çalışabilecekleri konularında da arkadaşlarımıza bilgiler verdik.

Program kapsamında, santrallerini katılımcılarımıza açan Akça Enerji’ye, tecrübeleriyle ve paylaşımlarıyla programa değer katan Elvan Tuğsuz Güven Hanım’a ve Mahmut Güldoğan Bey’e teşekkür ederiz.

Eğitim programımıza katılan tüm genç arkadaşlarımıza teşekkür eder ve bu programın gelecekteki kariyerlerini şekillendirme de kendilerine yön gösterici olmasını temenni eder, kendilerine başarılar dilerim.