Nordex Eber RES projesinin türbinlerini sağlayacak

Projenin 2018 sonunda devreye girmesi planlanıyor

9 Temmuz 2017

Erdem Holding tarafından Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde hayata geçirilecek Eber Rüzgar Enerjisi Santrali’nin türbinlerinin Nordex tarafından tedarik edileceği bildirildi.

Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex tarafından yapılan açıklamaya göre gelecek yılın bahar aylarında inşa çalışmalarına başlanacak projenin 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

10 adet Nordex N131/3900 rüzgar türbininden oluşacak santral, yıllık ortalama 136 bin Megavat-saat elektrik üretimini karbon salımına yol açmadan gerçekleştirecek.

Erdem Holding 39 MW kurulu güce sahip olacak Eber RES projesi için Nordex’ten 15 yıl boyunca her şey dahil ‘’Premium Servis’’ hizmeti de sağlayacak.

Bununla birlikte Nordex’in açıklamasına göre santralin inşa edileceği sahanın 7,8 metre/saniye olan yıllık ortalama rüzgar enerjisi hızı, N131/3900 türbinleri için çok uygun bir coğrafi koşul sağlamakta.

Santraldeki türbinlerin 84 metrelik kuleleri ise tamamen çelik olacak. Nordex’in yakın zaman önce tanıttığı bu  pilot uygulaması geçtiğimiz Şubat ayında Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya bölgesindeki bir projede 134 metrelik bir türbin kulesi için başarılı bir şekilde kullanılmıştı.

N131/3900 türbinlerinin bir diğer önemli özelliği ise artan generatör kapasitesine rağmen, kanatların dişli arka kenarları sayesinde akustik gürültü emisyonu 106.2 desibel seviyesinde tutulabilmesi.

Ayrıca, türbin için gürültü kontrollü çalışma modları da mevcut bulunduğundan, türbinin ses hassasiyeti olan bölgelerde de rahatlıkla kullanılabilmesinin mümkün oluyor.

Eber RES Nordex’in türbinlerini sağladığı Erdem Holding’in dördüncü rüzgar enerjisi projesi olacak.