Nordex Çeşme’de sektör paydaşlarını bir araya getirdi

“Nordex Technology Insight Türkiye” 5-6 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleştirildi

19 Ekim 2017

Rüzgar türbini üreticisi Nordex Acciona Windpower, farklı sektörlerden kişilere kendi dillerinde ulaşarak rüzgar enerjisi alanındaki ve bu alandaki teknolojik ilerlemelere yönelik farkındalığı artırmak için bir etkinlik düzenlendi.

5-6 Ekim 2017 tarihlerinde ABK Çeşme RES sahasında gerçekleştirilen ”Nordex Technology Insight” başlıklı etkinliğe yerli enerji yatırımcıları, banka temsilcileri, danışmanlık firmaları ve resmi kurum çalışanlarından oluşan 140 kişilik bir grup katıldı.

Nordex’ten konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre etkinliğin ilk gününde Nordex’in yeni türbin platformu “Delta4000” tanıtıldı.

Etkinlerde gerçekleştirilen sunumlarla katılımcılar akıllı türbin opsiyonları, mikro konuşlandırmada yenilikçi eğilimler, kompleks projelerde çözümler ve servis sürecinde yeni yaklaşımlar gibi konularda bilgilendirildi.

Katılımcılara ayrıca ABK Çeşme RES sahasında gerçekleştirilen arıcılık, inek ve keçi yetiştiriciliği gibi faaliyetlerle doğal yaşama bulunulan katkıdan da bahsedildi.

Etkinliğin ikinci gününde ise katılımcılar İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Nordex Teknik Eğitim Merkezi’nde, rüzgar türbini aksamlarından oluşan simulatörleri birebir görme fırsatı buldu.

Açıklamaya göre Nordex Acciona Windpower Türkiye ekibinin özel çabalarıyla Türkiye’ye getirilen rüzgar türbini simulatörlerinin, Nordex Teknik Eğitim Merkezi’nde verilecek eğitimlerde büyük fayda sağlayacağı öngörülüyor.

Nordex Technology Insight etkinliğinin ikinci gününde ziyaret edilen bir başka nokta ise TPI Kompozit Kanat Sanayi’nin Çiğli’de bulunan üretim tesisleri oldu.

1000 kişilik ekibiyle 275.000 metrekarelik bir alanda sadece Nordex türbinlerine yerli kanat üretilen tesiste, özellikle 65.5 metre uzunluğundaki N131 türbin kanatlarının üretim holü ile dikkat çekiyor.

Burada yapılan sunumlarda Nordex Acciona Windpower Türkiye’nin yerli üretime yaptığı katkının açıkça bir göstergesi olan kanat üretim yatırımının önemi üzerinde duruldu.