Nordex Acciona Windpower’ı satın alıyor

785 milyon avroluk satın almanın Nordex’i küresel pazarda çok güçlü konuma taşıyacağı öngörülüyor

7 Ekim 2015

Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex İspanyol rakibi Acciona Windpower’ı satın alacağını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre satın almanın değeri 785 milyon avro olacak.

Nordex satın alma için Acciona SA’ya 366,4 milyon avro nakit ödeme ve her biri 26 avro değerinde olan yüzde 16,6’lık hisse oranına denk gelen 16,1 milyon adet hisse devri gerçekleştirecek. Nordex’in hissedarı olan SKion/momentum da şirketteki hisselerinin bir kısmını İspanyol şirkete devredecek.

2016 başında tamamlanması öngörülen satın alma işleminin ardından Acciona SA Nordex’in yüzde 29,9 oranında hissedarı olacak ve şirket yönetim kurulunda 6 kişi ile temsil edilecek. SKion/momentum’un hisse oranı ise yüzde 19’dan yüzde 5,7’e gerileyecek.

Satın alma Nordex’in üretim kapasitesini ve küresel rüzgar türbin pazarındaki payının da önemli oranda yükselmesini sağlayacak.

Nordex’in halihazırda Almanya’nın Rostock kentinde bir üretim tesisi bulunurken, satın alma sonrasında Acciona Windpower’ın İspanya, Brezilya ve ABD’deki tesisleri ile Hindistan’da yeni inşa edilmekte olan fabrikası da Alman şirketin mülkiyetine geçecek.

Nordex CEO’su Lars Bondo Krogsgaard yaptığı açıklamada satın alma ile Nordex’in gerçek bir küresel şirket haline geleceğini ve küresel pazarda güçlü bir konuma geçeceğini kaydetti. Krogsgaard bu durumun Nordex’in münferit pazarlardaki talep dalgalanmalarından etkilenmesini düşüreceği değerlendirmelerini paylaştı.

Acciona Windpower CEO José Luis Blanco ise satın alma sonrasında her iki şirketin ürünlerine olan talebin kesinlikle düşmeyeceğini, her iki şirketin sahip oldukları farklı teknolojiler sayesinde satın almanın onaylanması ile Nordex’in dünyanın beşinci büyük türbin üreticisi olacağını kaydetti. Blanco’ya göre birleşme Nordex’in küresel türbin pazarındaki payını da yüzde 8 ila 10 arasına yükseltebilecek.

José Luis Blanco her iki şirketin de mevcut türbinlerini üretimlerini devam ettireceğini, iki şirketin teknolojilerini birleştiren yeni türbinlerin ise 2020 yılından itibaren piyasaya sunulabileceğini de kaydetti.

Uzmanlara göre Nordex’in geliştirdiği karbon fiber kanat teknolojisi ile Acciona’nın geliştirdiği beton kule teknolojisi birleşimi gibi alanlarda sağlanacak sinerji daha verimli türbinler sağlanmasını mümkün kılabilecek.

MAKE Consulting tarafından hazırlanan 2014 yılı rüzgar türbini pazarı araştırmasına göre geçen yıl küresel ölçekte kurulumu sağlanan türbin gücü bakımından Siemens yüzde 10,8 ile birinci, GE yüzde 10,2 ile ikinci, Vestas yüzde 10,1 ile üçüncü, Goldwind yüzde 9,2 ile dördüncü ve Enercon yüzde 7,8 ile beşinci sırada yer almıştı. Nordex ise sıralamada yüzde 3,1 ile 12. sırada yer alıyordu.

Nordex’in 2015 yılı için 2,3 milyar avroluk sipariş, 2 ila 2,2 milyar avro arası da satış hedefi bulunuyordu. Acciona Windpower ise bu yıl için 1,2 milyar avroluk sipariş, 1 milyar avroluk da satış hedefliyordu.

Satın alma kararının açıklanmasının ardından Nordex’in hisse senetleri yüzde 7, Acciona’nın ise yüzde 9 oranında yükseldi.

2015’te 30. yılını kutlayan Nordex SE halihazırda 20’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.