Nordex 300 MW’lık rüzgar projesi satın aldı

Satın alma Nordex Amerika tarafından Honduras’ta gerçekleştirildi

20 Eylül 2012

Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex Orta Amerika ülkelerinden Honduras’ta rüzgar enerjisi projeleri gerçekleştiren bir şirketi satın aldı.

Nordex tarafından satın alınan ve Honduras’ta faaliyet gösteren R4E şirketinin portföyünde 300 MW’lık rüzgar enerjisi santrali projesi bulunuyordu.

Nordex Amerika tarafından geliştirilen satın alma işlemi için  Windpower Monthly dergisine konuşan Nordex Amerika Kurumsal İletişim şefi Ralf Peters kararın özellikle ABD pazarında rüzgar enerjisi yatırımlarına yönelik vergi teşviklerinin uzatılmamasından dolayı türbin satışlarının görünür şekilde düşmesinden dolayı alındığını söyledi.

Bununla birlikte izin süreçlerine yönelik beklentilerin olumlu ve projelerin bulunduğu alanın rüzgar kaynağı bakımından mükemmel olması ise Nordex’in kararında etkisi oldu.

Nordex Amerika’nın bir çok diğer Latin Amerika pazarında fırsatlar aradığını söyleyen Peters proje portföyleri satın almanın özellikle yeni pazarlarda satışların artmasını sağladığını ve Nordex’in Fransa, Polonya, İsveç ve ABD gibi ülkelerde de uygulandığı bilgisini paylaştı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimine pazar fiyatının yüzde 10 üzerinde olmak üzere 10-15 yıllık alım garantileri sağlayan Honduras yatırımlara ayrıca çeşitli vergi kolaylıkları da sağlıyor.