”Nordex 2012’yi karlı olarak kapatacak”

 Nordex CEO’su Zeschky’ye göre Avrupa pazarı için Çin endişesine gerek yok

12 Temmuz 2012

Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex’in CEO’su Juergen Zeschky rüzgar türbini pazarındaki aşırı rekabet ve olumsuz koşullara rağmen Nordex’in 2012’yi karlı olarak kapatabileceğini söyledi.

Alman haftalık ekonomi dergisi WirtschaftsWoche tarafından değerlendirmelerine yer verilen Nordex CEO’su açıklamalarında 2012 için 10 milyon avroluk zarar ile 10 milyon avroluk kar arasında bir finansal sonuç öngördüklerini belirtirken, kendisinin ise Nordex’in bu seneyi karlı olarak kapatabileceğine inandığını ifade etti.

Zeschky bu düşüncesinde 2012’nin ilk döneminin sonuçlarının etkisi olduğunu söylerken, sözlerinin devamında yılın ilk yarısında alınan siparişlerinin bir önceki yılın aynı dönemindeki 150 milyon avroluk seviyeden, 300 milyon avroluk seviyeye ulaştığını bilgisini verdi. Juergen Zeschky ayrıca şirketin bekleyen siparişlerinin ise yine geçen yılın aynı dönemindeki 400 milyon avrodan 807 milyon avroya ulaştığını sözlerine ekledi.

Avrupa rüzgar türbini pazarında Çinli üreticilerden kaynaklanan rekabet baskısı hakkında da değerlendirmede bulunan Nordex CEO’su, Avrupa’da başarılı olmak için bu bölgede proje geliştirme, altyapı, yasal düzenlemeler ve yerel etkenler gibi konularda bilgi birikimi gerektiğini, Çinli firmaların da farkında olduğu gibi bu durumun onlar açısından zorluk çıkardığını söyledi. Zeschky ayrıca Çinli üreticilerin pervanelerde otomatik buz kırıcı ve karmaşık kontrol teknikleri gibi konularda henüz Avrupalı firmaların gerisinde olduklarını ifade ederken, bu nedenlerle Çinli firmalara büyük saygısı olmak ile birlikte Avrupalı türbin üreticileri için endişeye gerek olmadığını söyledi.

Açıklamasında Çin’de 1998’den beri faaliyette olduklarını hatırlatan Nordex CEO’su bu ülkenin yüzde 90’a varan yerli oranları ile fiiliyatta yabancı üreticilere kapalı olduğu değerlendirmesinde bulundu.  Zeschky bu nedenle özellikle projelerinin şebeke bağlantısını sağlama gibi sıkıntıları aşmak için Çinli bir ortak arayışlarının devam ettiğini söylerken, yılda 1.000 MW seviyesinde proje geliştiren bir kamu şirketi ile devam eden görüşmelerin çeşitli bürokratik sorunlar nedeni ile ne zaman ortaklık ile sonuçlanabileceğinin belirli olmadığını söyledi.