Nikkei 225 şirketlerinin %40’ı emisyon azaltım hedefi belirledi

Hedef belirleyen şirket sayısı dört ayda iki kat arttı

8 Haziran 2021

Hisse senetleri Tokyo Borsası’nda işlem gören Nikkei 225 indeksindeki Japon şirketler arasında emisyon azaltım hedefi belirleyenlerin sayısının 85’e yükseldiği bildirildi.

Japon Nikkei haber ajansının bildirdiğine göre bu rakam ülke yönetiminin net sıfır emisyon hedefi belirlemesinin ardından hızlanan eğilim ile 2020 sonu ile Nisan ayı sonu arasında iki katına çıkmış durumda.

Bununla birlikte haberde Bilime Dayalı Hedefler İnsiyatifi (Science Based Targets Initiative – SBTi) kapsamında emisyon azaltım hedefi belirleyen Japon şirketinin sayısının da 131’e ulaşmış olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye’den yalnızca iki şirket azaltım hedefi belirlemiş durumda

Hisse senetleri Borsa İstanbul’da işlem gören 502 şirket arasında ise yalnızca Arçelik A.Ş. SBTi kapsamında emisyon azaltım hedefi belirlemiş durumda.

Şirket Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarını 2030 yılında, 2018’e göre %30 oranında, sattığı ürünlerden kaynaklı Kapsam 3 emisyonlarını da aynı tarihte %15 oranında düşürmeyi hedefliyor.

Bununla birlikte Kayseri Ulaşım A.Ş. de SBTi kapsamında emisyon azaltım hedefi belirleyen Türkiye’deki iki şirketten biri konumunda.