New York’un iklim davası reddedildi

Şehir yönetimi davayı 20 milyar dolarlık tazminat talebi ile açmıştı

20 Temmuz 2018

ABD New York Şehri yönetiminin beş büyük petrol üreticisi aleyhine açılan iklim davası reddedildi.

Birleşik Devletler Bölge Savcısı John Keenan kararının gerekçesinde iklim değişikliğinin hayatın bir gerçeği olduğunu fakat sorunun çözümü için doğru adresin mahkemeler değil, kongre ve idari yönetimin alanına girdiğini belirtti.

New York Valiliği’nden yapılan açıklamada ise kararın temyiz edileceği bildirildi.

New York yönetimi Ocak ayında BP, Chevron, ConocoPhillips, Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell aleyhine açtığı davada bu şirketlerin sanayi devriminden beri atmosfere salınan karbondioksit ve metan gazının yüzde 11’inden sorumlu olduğunun altı çizilmişti.

Yönetim dava dilekçesinde fosil yakıt endüstrisinin ürünlerinin kullanımıyla üretilen sera gazlarının toplum refahı için genelev, uyuşturucu veya yasadışı tehlikeli atıklar gibi genel, başkasının alanına makul olmayan müdahale gibi özel rahatsızlıklar yarattığını da savunmuştu.

Şehir yönetimi bu beş şirketten Sandy kasırgasının yol açtığı 20 milyar dolarlık zararı ve gelecekte yaşanacak olan zararları karşılamasını istiyordu.

Ülkede Haziran ayında Kaliforniya eyaletinin San Francisco ve Oakland şehirleri tarafından açılan benzer bir dava da aynı gerekçeler ile reddedilmişti.